لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

سفر جواد ظريف به واشنگتن لغو شد - 2002-11-16


وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد سفرِ سفير ايران در سازمان ملل متحد به واشنگتن، به خواست خود او لغو شده است. جزئيات بيشتر را از گزارشی می شنويد که مهتاب فريد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا تهيه کرده است .
فردريک جونز، يکی از سخنگويان وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد محمد جواد ظريف سفير جمهوری اسلامی ايران در سازمان ملل متحد، در چارچوب محدوديت هائی که برای سفر او به واشنگتن وجود داشت، اجازه چنين سفری را دريافت کرده بود :
دولت به آقای ظريف اجازه سفر به واشنگتن را داده بود. اما با محدوديت های بسيار. سفير ايران، تصميم گرفت درخواست خود را پس بگيرد.
سفير ايران در سازمان ملل متحد ، به سبب نبودن روابط سياسی بين ايران و آمريکا ، برای سفر به خارج از نيويورک، که مقر سازمان ملل متحداست، بايد قبلا از وزارت امور خارجه آمريکا اجازه بگيرد .
روزنامه يوس ای تو دی ، ميگويد آقای ظريف بدان جهت سفر خود را به واشنگتن لغو کرد که نمی توانست در انستيتوی خاورميانه سخنرانی کند . بنوشته اين روزنامه، وزارت امور خارجه آمريکا در اعتراض به حکم اخير اعدام برای يک استاد ايرانی منتقد از رژيم، برنامه سفر آقای ظريف را با محدوديت هائی، همراه ساخته بود.
به گزارش خبرگزاری رويتر، ملاقات سفير ايران در سازمان ملل متحد با چند تن از سناتورها و نمايندگان مجلس نمايندگان آمريکا، ايراد سخنرانی در انستيتوی خاورميانه، پاسخ به سوالات حاضران و يک ميهمانی شام، بخشی از برنامه سفر آقای ظريف به واشنگتن بود.
همين خبرگزاری اظهارات يک مقام معرفی نشده در نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد را نقل ميکند که هماهنگ کننده سفر را مقصر ميداند . اين مقام گفته است » بعهده انستيتوی خاورميانه بود که برنامه سفر را با وزارت امور خارجه آمريکا هماهنگ کند . اما بنظر ميرسد اين هماهنگی انجام نگرفته است « ادوارد واکر رئيس انستيتوی خاورميانه ، که بنا به گزارشها ميزبان آقای ظريف بوده است، هنگام تهيه اين گزارش در واشنگتن نبود تا به پرسش های بخش فارسی صدای آمريکا در اين باره پاسخ بدهد .
فردريک جونز، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا هرگونه تصميم گيری برای درخواست مجدد اجازه سفرِ سفير ايران به واشنگتن را بر عهده خود او گذاشت و گفت :
اگر او مايل باشد در آينده به واشينگتن سفر کند، و يا به واشينگتن دعوت شود، حدس ميزنم که وی بايد دوباره درخواست خود را به واشنگتن تسليم کند .

مقام ايرانی، همچنين گفته است «سياست ايران ، ترويج تماس با مردم آمريکاست ».

XS
SM
MD
LG