لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

بدرالسادات مفیدی: آزادی بیان در ایران صرفا یک «حرف» است


بدرالسادات مفیدی: آزادی بیان در ایران صرفا یک «حرف» است
بدرالسادات مفیدی: آزادی بیان در ایران صرفا یک «حرف» است
<!-- IMAGE -->

از سفر سه روزنامه نگار ایرانی در هنگام خروج از کشور توسط نیروهای امنیتی و قضایی جلوگیری به عمل آمد. بر اساس گزارش ها، فرزانه روستایی، بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی رونامه نگاران ایران و زهرا ابراهیمی خبرنگار روزنامه همشهری، ممنوع الخروج شده اند.

در گفتگو صدای آمریکا، ضمن تایید این خبر، عنوان کرده که در هیچ دادگاهی پرونده قضایی ندارد، و تاکنون اعلام جرم و اتهامی، نسبت به او از سوی نهادهای امنیتی و قضایی صورت نگرفته است. این در حالی است که طی هفته گذشته، از سفر عبدالفتاح سلطانی حقوقدان و فعال حقوق بشر نیز که برای دریافت جایزه حقوق بشر موسسه حقوق بشر نورنبرگ، راهی آلمان بود، جلوگیری بعمل آمد.


بدرالسادات مفیدی: خبر کاملا درست است. سفر من با آن دو دوست روزنامه نگار همزمان نبوده و من سفر خانوادگی داشتم، منتها هنگامی که مهر خروج روی پاسپورتم خورد، و قصد داشتم سوار هواپیما شوم، چند تا مامور اعلام کردند که شما بر اساس حکم معاونت امنیت دادگاه انقلاب، از تاریخ بیست و یکم شهریورماه به مدت یکسال، ممنوع الخروج شدید. من علت را پرسیدم ولی پاسخ درستی ندادند و گفتند اگر می خواهید اطلاعات بیشتری بگیرید باید به معاونت امنیت دادگاه انقلاب رجوع کنید، و پاسپورتم را ضبط کردند.

صدای آمریکا: نتیجه پیگیری های شما چه بوده؟ و آیا مشکل قضایی داشتید؟

بدرالسادات مفیدی: من مشکل قضایی تاکنون نداشته ام و در هیچ محکمه ای حاضر نشده ام و یا دادگاهی نداشته ام و یا اعلام جرمی و یا اتهامی نسبت به من صورت نگرفته، در نتیجه، من برایم جای سئوال است که بر چه اساس و حکمی و بنا بر چه نوع اتهام و جرمی، چنین رفتاری با من شده، در عین حال ترجیح دادم با فضای سنگین امنیتی که هم اکنون بر کشور حاکم است، رجوعی به معاونت امنیت دادگاه انقلاب نداشته باشم و بگذارم که این قضیه مشمول مرور زمان شود، بلکه حل شود. بعد مطلع شدم که دو تن دیگر از دوستان روزنامه نگار که پیش از من قصد خروج از کشور را داشتند با این مشکل مواجه شدند و به نظر می رسد که این روند، ختم به ما سه روزنامه نگار نشود و شاید تعداد ممنوع الخروج ها بیش از این باشد و نخواستند که علنا اسم آنها را اعلام کنند و بر این اساس به نظر می رسد که دور جدیدی از برخورد با روزنامه نگاران آغاز شده است.

صدای آمریکا: خانم مفیدی، آیا فکر می کنید که روزنامه نگاران می باید پیش از سفرشان به خارج از کشور، علت و انگیزه سفرشان را برای مقام های امنیتی و قضایی توضیح بدهند؟

بدرالسادات مفیدی: اصلا اینطور نیست، یعنی چنین چیزی، نه عرفی است و نه قانونی. به لحاظ قانونی این رفتاری که با ما صورت گرفته، اساسا توجیهی ندارد. و قاعده اش این بود که پیش از آن لااقل به روزنامه نگاران اطلاع دهند که چنین اقدامی صورت گرفته، چون هم هزینه ای بر دوش روزنامه نگاران گذاشته و هم برنامه های آنها را به هم می ریزد و نمی دانم که آیا این یک نوع محدودیت جدید است که دارد از سوی حکومت نسبت به روزنامه نگاران اعمال می شود؟ پیش از این هم، البته سابقه داشته طی سال های اخیر، ولی خیلی محدودتر بوده، ظاهرا این اتفاق دارد به شکل گسترده تری صورت می گیرد و به خصوص پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، که دور جدیدی از برخورد آغاز شد و علاوه بر برخورد با فعالان سیاسی، ما شاهد برخورد با روزنامه نگاران بودیم که متاسفانه عده ای از آنها را بازداشت کردند عده ای را احضار کردند و این روش تاکنون ادامه دارد، و به نظر می رسد که بحث ممنوع الخروجی هم اضافه شده بر سایر محدودیت هایی که بر روزنامه نگاران اعمال می شود.

صدای آمریکا: حال به عنوان دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، آیا گفته های مسئولان جمهوری اسلامی که بر آزادی قلم و بیان تاکید می کنند را تایید می کنید؟


بدرالسادات مفیدی: من فکر می کنم این حرفها بیشتر جنبه شعاری داشته، و عملا ما چنین رفتاری را طی سال های اخیر از سوی حاکمیت ندیدیم، به خصوص بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، بحث «آزادی بیان»، و آزادی «حقوق شهروندی» بسیار محدود شده و کاهش یافته، و اساسا ما جز محدودیت، برای رسانه ها و مطبوعات و روزنامه نگاران، هیچ رفتار دیگری را شاهد نبوده ایم. همین که روزنامه نگاران بازداشت شده و یا احضار می شوند به نظر می رسد که این محدودیت ها رو به افزایش است و ظاهرا بحث «آزادی بیان»، که از سوی بعضی از حاکمان نظام جمهوری اسلامی، در محافل مختلف خبری اعلام می شود، صرفا یک «حرف» است و در «عمل» کاملا متضاد و متناقض با آن گفته ها، عمل می کنند. و از همه مهم تر این که ما اخیرا شاهد برخورد با بعضی از روزنامه نگاران هستیم که اقدام به امضای بعضی از بیانیه های صنفی و صرفا به خاطر حمایت از حقوق همکاران دربند خودشان نمودند، و ما شاهد این هستیم که با این افراد برخورد می شود اینها را احضار می کنند و حتا تلفنی آنها را تهدید می کنند و وادارشان می خواهند بکنند که امضای خودشان را از پای این بیانیه ها پس بگیرند و بعد از این رفتارها، ما می بینیم که این بحث «ممنوع الخروجی» شروع شده و دارند چنین برخوردهایی را با روزنامه نگاران انجام می دهند.

XS
SM
MD
LG