لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

تلفات بمبگذاریهای انتحاری و انفجارات کنار جاده ای روز گذشته در عراق


تلفات بمبگذاریهای انتحاری و انفجارات کنار جاده ای روز گذشته در عراق
تلفات بمبگذاریهای انتحاری و انفجارات کنار جاده ای روز گذشته در عراق
<!-- IMAGE -->

در جریان بمبگذاریهای انتحاری و انفجارات کنار جاده ای روز گذشته در عراق، ١٨ کشته و ٥٨ زخمی برجای گذاشت.

درگیریهای خونین روز دوشنبه باعث کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای پلیس و ارتش، و شهروندان عراقی در هردو منطقه شیعه و سنی نشین شد که نشانگر افزایش خشونتهای خونین پس از ماه رمضان نیز هست.

انفجار چندین بمب جاده ای در کوی غزالیه در حومه بغداد، باعث انفجار یک خودروی گشتی ارتش عراق شد؛ دومین انفجار در همان محل و زمانی رخ داد که شهروندان عادی برای تماشای این واقعه در محل گردآمده بودند. باوجود هشدارهای شدید دولت عراق مبنی بر خودداری مردم از تجمع پیرامون محل انفجارات، مردم چندان به این هشدارهای پلیس توجه نمی کنند. بنا به گفته سخنگوی پلیس عراق، بمب اولی تنها یک زخمی برجای گذاشت؛ اما انفجار بمب دوم جاسازی شده در یک موتورسیکلت پارک شده در محل، یک دقیقه بعد منفجر شد، که سه کشته و ٢٨ زخمی برجای گذاشت. مجموعاً ٢٠ نیروی ارتش و پلیس عراق نیز در این جریان کشته و زخمی شدند.

پیش از حوادث خونبار فرقه ای در عراق، در محله غزالیه شیعیان و سنی ها در کنارهمدیگر زندگی می کردند؛ اما خشونتها باعث شده نیروهای امنیتی و پلیس عراق بشدت مراقب امنیت این محله باشند.

نیم ساعت پس از انفجارات غزالیه، سرنشیان یک مینی بوس که بسوی دیوانیه مرکز استان قادسیه می رفت، قربانی انفجار یک بمب جاسازی شده در مینی بوس شدند که این حادثه نیز سه کشته و چهار زخمی برجای گذاشت.

یک مقام امنیتی گفت: پانزده مامور ایست بازرسی که به مینی بوس اجازه عبور داده بودند مسئول این حادثه خونبار شناخته شده اند. بنا به گفته این مقام امنیتی، بخشی از ستیزه جویان سنی که در برابر امتیازاتی به دولت پیوسته اند، احتمالاً در انجام وظایف خود سهل انگاری کرده یا در همکاری پنهان با ستیزه جویان سنی و شبکه القاعده در عراق هستند.

یک ساعت پس از این حادثه نیز بمب قوی دیگری در رمادی مرکز استان انبار عراق که در یک تانکر آب جاسازی شده بود به یک ایست بازرسی پلیس برخورد کرده و باعث کشته و زخمی شدن ٢٤ تن از نیروهای پلیس عراق شد.

استان دیاله که سنی ها، شیعیان و کردها در آن زندگی می کنند نیز محل انفجار چندین بمب جاده ای بود که مرگ چندین شهروند را در پی داشته است. بمبهای جاده ای در شهر موصل نیز به کشته و زخمی شدن چندین پلیس عراق منجر شد.

XS
SM
MD
LG