لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

صالحی: تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم در یک کوه ساخته شده است


<!-- IMAGE -->

رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید کشور او درباره هیچ موضوعی که مربوط به حق آن برای غنی سازی اورانیوم باشد بحث نخواهد کرد.

علی اکبر صالحی این موضوع را روز سه شنبه دو روز پیش از زمانی که قرار است تهران درباره برنامه اتمی خود در ژنو با قدرت های جهانی به گفت و گو بنشیند عنوان کرد و گفت ایران هرگز برنامه اتمی خود را رها نخواهد کرد.

صالحی همچنین گفت تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم که به تازگی کشف شد، برای حفاظت از آن در صورت حمله، در کوهی در نزدیکی یک پایگاه نظامی ساخته شده است.

پیشتر، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت تهران به زودی آژانس بین المللی انرژی اتمی را از زمانی که بازرسان می توانند از تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم بازدید کنند آگاه خواهد ساخت.

علی اکبر صالحی این موضوع را روز سه شنبه در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی پرس تی وی، دو روز پیش از آنکه قرار است تهران درباره برنامه اتمی خود با قدرت های جهانی در ژنو به گفت و گو بشنیند اعلام کرد.

در این میان، قانون گذاران ایران به آمریکا و دیگر قدرت های جهانی هشدار دادند که در جریان مذاکرات روز پنجشنبه اشتباهات گذشته را تکرار نکنند.

آنها روز سه شنبه در بیانیه ای مذاکرات را یک «فرصت تاریخی» برای عبور از بن بست مساله اتمی توصیف کردند.

در خبری دیگر، سرگئی ریاباکف، معاون وزارت امور خارجه روسیه، می گوید آزمایش های موشکی ایران نباید به عنوان دلیلی برای وضع تحریم های بیشتر علیه کشور بخاطر برنامه اتمی آن به کار رود. او روز سه شنبه به خبرگزای اینترفکس گفت آزمایش ها بهانه بیشتری برای کسانی که از تحریم ها حمایت می کنند فراهم می آورد.

آمریکا تهران را تهدید می کند که اگر فعالیت های اتمی خود را کاملا فاش نسازد و به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه ندهد از تاسیسات اتمی جدید بازدید کنند، در صدد وضع تحریم های سخت تری علیه ایران برخواهد آمد.

در این حال، چین پس از آن که اقدام ایران در آزمایش دور برد ترین موشک هایش در روز دوشنبه با محکومیت بین المللی روبرو شد، خواهان آرامش شده است.

وزارت امور خارجه در پکن از تمام طرف ها خواست مشکل را از راه گفت و گو حل کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید تهران به آژانس بین الملی انرژی اتمی اطلاع داده است تاسیسات جدید اورانیوم غنی شده در یک سطح ۵ درصدی، که با برنامه انرژی اتمی آن تطبیق می کند، تولید خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG