لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۲

اجلاس گروه ۲۰ در شهر پیتسبورگ آمريکا برگزار می شود


اجلاس گروه ۲۰ در شهر پیتسبورگ آمريکا برگزار می شود
<!-- IMAGE -->

انتظار می رود پرزيدنت اوباما امروز، جمعه، در نشست گروه ۲۰ اعلام کند که اين گروه نقش اصلی را در همکاری های بين المللی اقتصادی پيدا خواهد کرد نقشی که پيش از اين گروه هشت بر عهده داشت.

در همين حال پلیس ضد شورش درشهر پیتسبورگ ، واقع در شمال شرق ایالات متحده، با استفاده از گاز اشک آور، جمعیت معترض به نشست اقتصادی گروه بیست را متفرق کرد.

به گفته پلیس، معترضان که علائمی در محکومیت سرمایه داری حمل می کردند، سعی داشتند وارد محل برگزاری اجلاس سران گروه بیست شوند. پلیس پیش از برخورد با معترضان، از آنان خواست تا این محل را ترک کنند.

هیچ گزارشی از دستگیری یا مصدومیت معترضان مخابره نشده است. گروه بیست متشکل از بیست قدرت اقتصادی جهان است. ترکیه، عربستان، هند، روسیه و چین از جمله اعضای این گروه هستند.

<!-- IMAGE -->

روز گذشته رهبران کشورهای عمده صنعتی و در حال توسعه جهان برای شرکت در اجلاس بررسی آینده مالی جهان وارد شهر پیتسبورگ، در شرق آمریکا شدند. درهمین حال آلمان به آنها هشدار داد توجه خود را از موضوع اصلی کنفرانس، که میزبانی آن را پرزیدنت باراک اوباما بر عهده دارد، دور نکنند.

آنگلا مرکل صدر، اعظم آلمان، پیش از آن که برلن را به سوی آمریکا ترک کند، گفت ارجحیت اصلی اجلاس گروه ۲۰ باید منظم ساختن بازارهای مالی باشد که اجازه داد جهان به درون یک رکود عمیق کشیده شود.

نظر مرکل تنش هایی را که در میان رهبران جهان در مورد بهترین راه های کمک به تضمین جلوگیری از حوادثی که منجر به بحران مالی شد وجود دارد، منعکس می کند.

آنها در مورد زمانی که کشورها باید کنار گذاشتن اقدامات تحریک اقتصادی را آغاز کنند، و میزان کنترلی که جامعه جهانی باید بر بارازهای مالی در داخل کشورها داشته باشد، اختلاف نظر دارند.

انتظار می رود رهبران همچنین درباره راه های پیشبرد تجارت جهانی، ترمیم سیستم های وام دهی و حمایت مالی از کشورهای در حال رشد که که با دشواری های بر آمده از تغییر آب و هوا سر و کار دارند، بحث کنند.

قرار است پیش از آغاز رسمی کنفرانس، چندین دیدار دو جانبه بین مقامات صورت گیرد، از جمله تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا، با مقامات چینی و ژاپنی به گفت و گو بشنیند.

اعضای گروه بيست که شامل اعضاء گروه هشت نيز می شود عبارتند از آمریکا، برزیل، چین، اندونزی، مکزیک، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا، آرژانتین، استرالیا، بریتانیا، کانادا، هند، ایتالیا، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی و ترکیه.

XS
SM
MD
LG