لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

چهارگوشه جهان: محمود احمدی نژاد وارد نيويورک شد و خبرهای ديگر


چهارگوشه جهان: محمود احمدی نژاد وارد نيويورک شد و خبرهای ديگر
چهارگوشه جهان: محمود احمدی نژاد وارد نيويورک شد و خبرهای ديگر
<!-- IMAGE -->

محمود احمدی نژاد برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد نيويورک شد

در حالی که محمود احمدی نژاد ساعاتی پيش برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد نيويورک شده است، کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران با نصب پوسترهايی بر روی کاميون های سيار در سطح اين شهر به خشونت های پس از انتخابات در ايران اعتراض کرده است. بر روی برخی از اين کاميون ها، شعارهايی نظيرِ «خشونت را پايان دهيد» و «نه به شکنجه و تجاوز» همراه با عکس محمود احمدی نژاد ديده می شود. محمود احمدی نژاد روز سه شنبه پيش از راهی شدن به سوی نيويورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در يک کنفرانس خبری شرکت کرد.

<!-- IMAGE -->

قرار است روز چهارشنبه، رييس جمهوری اسلامی ايران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سخنرانی کند. در همين حال دولت آلمان می گويد اگر محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، در سخنرانی اين هفته اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هلوکاست يا واقعه همه سوزی يهوديان در جنگ جهانی دوم را انکار کند ديپلمات های آلمان از تالار سخنرانی خارج خواهند شد و انتظار دارد، اعضای ديگر اتحاديه اروپا نيز همين اقدام را انجام دهند. نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از روز چهارشنبه، در نيويورک آغاز به کار می کند. اما روز سه شنبه در يک نشست ويژه در مورد تغييرات آب و هوايی باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا، خطاب به رهبران جهان اعلام کرد آمريکا متوجه وخامت مشکل تغييرات آب و هوا است و مصمم است در اين زمينه اقدام کند.

<!-- IMAGE -->

خاوير سولانا: گفتگوهای اول ماه اکتبرِ پنج بعلاوه يک با جمهوری اسلامی ايران در ژنو برگزار خواهد شد

خاوير سولانا، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا می گويد، گفتگوهای ميان ايران و گروه پنج به علاوه يک، اول اکتبر در ژنو برگزار می شود. پيشتر برخى گزارش‌ها از احتمال برگزارى اين دور از گفت و گوها در تركيه حكايت داشت. هر چند مقام‌هاى جمهورى اسلامى براى گفت و گو با نمايندگانِ گروه پنج به علاوه يک اعلام آمادگى كرده‌ اند، اما آنها مى‌ گويند، درباره برنامه هسته اى خود با جامعه بين المللى مذاكره نخواهند كرد. سولانا قرار است روز چهارشنبه در نشست وزيران امور خارجه گروه ۱+۵، متشکل از پنج عضو دایمی شورای امنيت و آلمان، در نيويورک شرکت کند. هدف از اين نشست ديدار مشورتی است که در آستانه مذاکرات ايران و اين گروه در اول ماه اکتبر برگزار می شود.

<!-- IMAGE -->

دومين روز تعطيلی سفارت آمريکا در آفريقای جنوبی

دولت آمريکا می گويد روز چهارشنبه، سفارت اين کشور در آفريقای جنوبی، برای دومين روز تعطيل خواهد بود. دليل اين اقدام، نگرانی های نا مشخص امنيتی اعلام شده است. سفارت ايالات متحده اين خبر را در سايت خود قرار داده است. در سال١٩٨٨، بمب گذاری ها در سفارتخانه های آمريکا در کنيا و تانزانيا، جان ٢٢٤ نفر را گرفت.

اردوگاه پناهندگان در شمال فرانسه


پليس ضد شورش در فرانسه، يک اردوگاه غير استاندارد پناهندگان را در شمال آن کشور با استفاده از بلدوزر نابود کردند. اين اردوگاه که در شرايط بدی قرار داشت، محل سکونت چند صد مهاجر غير قانونی در آن کشور بود. مهاجران غيرقانونی اين اردوگاه، در تلاش بودند وارد بريتانيا شوند.

سهام در آمريکا

شاخص های بازار سهام آمريکا در معاملات روز سه شنبه افزايش يافت. شاخص صنعتی داو جونز، با نيم درصد افزايش، به ٩٨٣٠ واحد رسيد و شاخص نزدک، با چهار دهم افزايش، به ١٢٤٦ واحد رسيد. در بازار کالا نيز هر اونس طلا با ١١ دلار افزايش، به بيش از ١٠١٥ دلار رسيد. از سوی ديگر هر بشکه نفت خام، با نزديک به ٢ دلار افزايش به قيمت ۷۱ دلار و پنجاه سنت، معامله شد.

سيل در جورجيای آمريکا

جاری شدن سيل در ايالت جورجيای آمريکا روز سه شنبه نيز ادامه داشت و فعاليت در بخش هايی از اين ايالت را مختل کرد. با ادامه اين سيل، فرماندار ايالت جورجيا در هفده بخش اين ايالت که آب خيابان ها و خانه های مردم را فراگرفته است، حالت فوق العاده اعلام کرده است. بر اثر اين سيل دست کم هفت نفر جان خود را از دست داده اند فرماندار ايالت جورجيا می گويد در نامه ای به پرزيدنت اوباما از او خواسته است تا برای برخورد با مشکلات پيش آمده، کمک های فدرال را به سوی اين ايالت روانه سازد.

XS
SM
MD
LG