لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

زلايا رییس جمهور برکنار شده به پايتخت هندوراس بازگشت


زلايا رییس جمهور برکنار شده به پايتخت هندوراس بازگشت
زلايا رییس جمهور برکنار شده به پايتخت هندوراس بازگشت

<!-- IMAGE -->

مانوئل زلايا، ریيس جمهوری برکنارشده هندوراس، که از پی يک کودتای نظامی، از کار برکنار و از کشور تبعيد شده بود، در بازگشت به هندوراس در سفارت برزيل مستقر شده تا بتواند بار ديگر قدرت را در دست گيرد.

زلايا پس از پناه گرفتن در سفارت برزيل در تگوسيگالپا، پايتخت هندوراس در يک گفتگوی تلفنی با رسانه ها گفت: بازگشت داوطلبانه ام به هندوراس با آرامش همراه بود. ١٥ ساعت طول کشيد تا با گذر از رودخانه ها، کوهستان ها و جاده های فرعی به پايتخت رسيدم؛ اما نام آنانی را که در بازگشت مرا همراهی کردند نمی توانم بگويم. من همه ايست های بازرسی در بزرگراه ها و پاسگاه های پليس را دور زدم زيرا کشور به گروگان نظامی ها در آمده است.

زلايا در پاسخ به پشتيبانی جهانی از وی گفت: من در سفارت برزيل هستم. لولا، ریيس جمهوری برزيل و وزيرامورخارجه اش درهای سفارت را به روی من گشودند. اين موقعيت خوبی است تا به گفتگوهای آشتی ملی در هندوراس بپردازيم. من چند لحظه پيش با خوزه مانوئل اينسولزا، ریيس سازمان کشورهای قاره آمريکا، در اين باره صحبت کردم. وی قرار است ظرف چند ساعت آينده به اينجا بيايد.

<!-- IMAGE -->

نمايندگان سازمان ملل هم قرار است به اينجا بيايند تا گفتگوها برای آشتی ملی و بازگشت دموکراسی در هندوراس آغاز شود. زلايا افزود وی علاقه مند به ديدار با ریيس جمهوری موقت و فرماندهان ارتش هندوراس است. وی تاکيد کرد من مرد صلح هستم و از خشونت و خونريزی پرهيز می کنم. من از نيروهای ارتش نيز خواسته ام از خشونت عليه مردم پرهيز کنند.

وی همچنين در پاسخ به تهديد ریيس جمهوری موقت مبنی بر بازداشت و محاکمه اش گفت: مشکلی با برگزاری دادگاه ندارم، زيرا دستانم به جنايت آلوده نيست. زلايا همچنين احتمال افزايش خشونت و درگيری های خيابانی را به دليل حضور وی در کشور رد کرد و گفت من متعهد به جنبش پرهيز از خشونت هستم و باور دارم حل مشکلات تنها از طريق گفتگو با حکومت امکان پذير است. و جامعه جهانی بايد کمک کند تا هردو طرف بر سر ميز مذاکرات بنشينند.

در اين حال ربرتو ميچلی، ریيس جمهوری موقت هندوراس و حاميانش می گويند: مانوئل زلايا به دليل تخلف وی برای برگزاری رفرندام و تغيير قانون اساسی، توسط ديوانعالی کشور از مقام خود برکنار شده و براساس قانون، ریيس پارلمان جانشين ریيس جمهوری مخلوع خواهد بود. ميچلی گفته است اين ماه انتخابات برای تعيين ریيس جمهوری دايمی برگزار خواهد شد، اما آمريکا و سازمان ملل گفته اند هرگونه انتخابات رياست جمهوری در هندوراس را بدون بازگشت زلايا به قدرت، به رسميت نخواهند شناخت.

XS
SM
MD
LG