لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

مدودف امکان وضع تحریم های اضافی بر ایران را رد نکرد


<!-- IMAGE -->

رییس جمهوری روسیه این امکان را که قدرت های جهانی تحریم های اضافی بر ایران، وضع کنند رد نکرد. دیمتری مدودف روز سه شنبه در مسکو گفت تحریم ها در حالی که بسیار موثر نیستند، اما در شرایطی ضروری می نمایند.

انتظار می رود ماه آینده میانجی های روسیه برای مذاکرات با ایران درباره مسایل اقتصادی و امنیت جهانی به همتایان خود از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، و چین ملحق شوند. آنها احتمالا در ترکیه ملاقات خواهند کرد و هر چند ایران گفته است درباره برنامه اتمی اش بحث نخواهد کرد، مذاکرات احتمالا بر آن تمرکز خواهد داشت.

روسیه و چین در مجازات ایران برای غنی سازی اورانیوم همیشه کمتر از آمریکا و کشورهای اروپایی تمایل داشته اند. اما وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت پنج عضو دایمی شورای امنیت و آلمان «جبهه واحدی» در برابر جاه طلبی های اتمی ایران نشان خواهند داد.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می گوید او به پیشرفت در جلسه اول اکتبر امیدوار است زیرا ایالات متحده برای نخستین بار به شیوه ای رسمی در آن شرکت خواهد داشت. ویلیام برنز معاون وزارت خارجه در امور سیاسی، نماینده واشنگتن در جلسه خواهد بود.

سولانا می گوید قدرت های غربی استراتژی خود را برای پیشنهاد مشوق هایی به ایران جهت متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و تهدید تحریم های بیشتر در صورت خودداری تهران حفظ خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG