لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

وقايع روز: بازداشت عليرضا بهشتی و چند خبر ديگر


وقايع روز: بازداشت عليرضا بهشتی و چند خبر ديگر
وقايع روز: بازداشت عليرضا بهشتی و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

بازداشت عليرضا حسينی بهشتی نماينده مير حسين موسوی در کميته ی پيگيری مسائل بازداشت شدگان

عليرضا حسينی بهشتی مشاور ميرحسين موسوی عصر سه شنبه بازداشت شد. آقای بهشتی، نماينده آقای موسوی در کميته ی پيگيری مسائل بازداشت شدگان نيز که فرزند اولين رئيس دستگاه قضايی پس از انقلاب است، با حکم دادستان جديد تهران بازداشت شده است. بهشتی پيش از اين، آمار کشته شدگانِ رويدادهای پس از انتخاباتِ رياست جمهوری را بيش از ٧٠ نفر اعلام کرده و آمار رسمی دولت را که کشته شدگان را حدود ٣٠ نفر اعلام کرده را رد کرده بود.

<!-- IMAGE -->

احمدی مقدم: روز قدس نبايد به اهداف سياسی آلوده شود

فرمانده نيروی انتظامی جمهوری اسلامی می گويد روز قدس نبايد به اهداف سياسی آلوده شود. احمدی مقدم روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در شهرستان سَراوان تأکيد کرد: قطعاً حوادث خاصی در روز قدس روی نخواهد داد. اين سخنانِ فرمانده نيروهای انتظامی در حالی ايراد می شود که پيش از اين مهدی کروبی، دبيرکل اعتماد ملی گفته بود که حزب اعتمادملی در هفته آينده به مناسبت روز قدس بيانيه ای را صادر و از مردم دعوت می کند که مانند هميشه حضوری پرشکوه در راهپيمايی روز قدس داشته باشند. در همين حال آقای احمدی مقدم در سخنان روز سه شنبه ی خود تأکيد کرد: قطعاً حوادث خاصی در اين روز روی نخواهد داد، زيرا با افشاگری هايی که به گفته او در زمينه علت شبهه تقلب انجام شده، امروز همه چيز برای مردم ايران روشن شده است.

<!-- IMAGE -->

دفتر انجمن دفاع از حقوق زندانيان پلمب و اموال آن توقيف شد

به گزارش موج سبز آزادی، عصر روز سه شنبه نيروهای لباس شخصی با حکم عباس جعفری دولت آبادی، دادستان جديد تهران اقدام به پلمبِ دفتر انجمن دفاع از حقوق زندانيان کردند. اين انجمن که تشکلی غير دولتی است ده ها عضو حقوقدان و فعال مدنی دارد.

احضار دستکم ١٥ روزنامه نگار به وزارت اطلاعات

<!-- IMAGE -->

يک روز پس از آنکه ٣٢٠ روزنامه نگار در نامه ای به دادستان تهران از او خواستند رويه ای غير از برخوردها در زمان سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران را در پيش گيرد، بيش از ١٥ نفر از امضاء کنندگانِ اين نامه توسط نيروهای امنيتی وزارت اطلاعات احضار و تهديد شدند. بنا به اين گزارش به احضارشدگان گفته شده است که اجازه خروج از کشور را ندارند و برخی نيز تهديد شده اند که از شهر تهران نيز نبايد خارج شوند. اين روزنامه نگاران روز گذشته در نامه ی خود به دادستان جديد تهران نوشته بودند: انتظار دارند در دوران تصدی او، رويه دادستانی تهران در ارتباط با رسانه‌ها به شکلی اساسی تغيير کند و نگاهی که به گفته ی آنها رسانه‌ها را عامل تهديد می داند، جای خود را به نگاهِ فرصت‌ساز به رسانه‌ها دهد

<!-- IMAGE -->

محاکمه ٧ تن از رهبران بهائی به تعويق افتاد

گزارش ها از ايران حاكى است كه محاکمه ٧ تن از رهبران بهائی، موسوم به ياران، تا ۲۶ مهر به تعويق افتاده است. اين هفت نفر قرار است به اتهام جاسوسى براى اسرائيل، توهين به مقدسات و تبليغ عليه نظام محاکمه شوند. جامعۀ جهانى بهائی اکيداً تمام اتهامات وارده به اين هفت نفر را رد کرده و گفته است آنها صرفاً به خاطر اعتقادات دينی مورد آزار قرار گرفته اند. اما محاکمه بهائيان در ايران تنها به رهبران اين مذهب محدود نمی شود. سوسن تبيانيان از بهائيان شهر سمنان در گفتگو با آرش اعلائی به صدای آمريکا می گويد که به جرم تدريس درس اخلاق و تبليغ عليه نظام به زندان محکوم شده است.

<!-- IMAGE -->

مجلس، بازداشت ها و محاکمات اخير

فرهاد تجری، نايب رييس کمسيون حقوقی قضايی مجلس می گويد: کميته پی گيری وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخير، خواهان آن است آنهايی که حضورشان در زندان ضرورتی ندارد، آزاد شوند. آقای تجری روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، همچنين از روند دادگاه های جمعی اخير انتقاد کرد و خواهان آن شد که سرنوشت بازداشت شدگانِ اخير هرچه سريعتر روشن شود. عضو کميته ی پی گيری وضعيت بازداشتگان همچنين گفت: قرار است اين کميته ديداری با عباس جعفری دولت آبادی دادستان جديد تهران داشته باشد. آقای تجری در بخش ديگری از سخنان خود آمار ٧٢ کشته ای که توسط کميته های تحقيق کروبی و موسوی اعلام شده رد کرد و گفت آقايان الويری و بهشتی نمايندگان اين دو کميته، در فهرست هايی که ارائه دادند تنها نام و نام خانوادگی ٦٩ نفر را ذکر کرده و مشخصات فردی ديگر اين افراد را ذکر نکرده اند. در همين حال پرويز سَروری، سخنگوی کميته شواری عالی امنيت ملی برای بررسی وضعيت بازداشت شدگان نيز روز سه شنبه درگفتگويی با خبرگزاری مهر اعلام کرد اين شورا آمار دقيقی از تعداد کشته شدگان، بازداشت شدگان و آزاد شدگان دارد. با اين حال آقای سروری افزوده است که حضورِ ذهن برای اعلامِ آن ندارد و بعداً در صورت درخواست، اين آمار را ارائه خواهد داد.

<!-- IMAGE -->

محل جديد برگزاری سالگرد درگذشت آيت الله طالقانی

نواده آيت الله طالقانی اعلام کرد مکان جديدی را برای برگزاری سالگرد درگذشت او، که قرار است امروز، چهارشنبه، برگزار شود، تعيين کرده اند. پيش از اين اعلام شده بود مراسم سالگرد درگذشت آيت الله طالقانی که قرار بود در حسينه ارشاد برگزار شود، لغو شده است. بنا به اين گزارش، لغو اين مراسم به دليل مخالفتِ مقام های دولتی صورت گرفته است و قرار است روز چهارشنبه مراسمِ دولتی برای آيت الله طالقانی برگزار شود. خانواده آيت الله طالقانی اکنون سالهاست که مراسم سالگرد درگذشت او را در حسينيه ارشاد برگزار می کند. پيش از اين مراسم احيا در آرامگاه آيت الله خمينی و سالگرد شهيد قدوسی نيز لغو شده بود.

XS
SM
MD
LG