لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

میرحسین موسوی بازداشت علیرضا بهشتی و مرتضی الویری را محکوم کرد


میرحسین موسوی بازداشت علیرضا بهشتی و مرتضی الویری را محکوم کرد
میرحسین موسوی بازداشت علیرضا بهشتی و مرتضی الویری را محکوم کرد
<!-- IMAGE -->

میرحسین موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری با صدور بیانیه ای دستگیری علیرضا بهشتی و مهندس مرتضی الویری را محکوم کرد.

روز سه شنبه، یک روز پس از بسته شدن دفتر کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات وابسته به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، خبرها از بازداشت علیرضا بهشتی سخنگوی این کمیته حکایت داشت.

پیش از آن نیز خبر بازداشت مرتضی الویری، دیگر عضو این کمیته و مشاور مهدی کروبی منتشر شده بود.

به گزارش وبسایت «موج سبز آزادی» آقای بهشتی توسط ماموران امنیتی و با حکم دادستان جدید تهران بازداشت شد.

علیرضا بهشتی فرزند محمد بهشتی اولین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب ۱۳۵۷، اولین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی و نایب رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی بود که در هفتم تیر ۱۳۶۰ در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی کشته شد.

علیرضا بهشتی پیش از بازداشت خبر داده بود که مأموران امنیتی شامگاه دوشنبه وارد دفتر کمیته پیگیری اوضاع بازداشتی ها و آسیب دیدگان شدند و اسناد و مدارک و یک لپ تاپ موجود در این دفتر را با خود بردند.

به گفته او قرار بود مأموران دادستانی برای طرح برخی سئوالات و گفت و گو با مسئول کمیته به این محل مراجعه کنند اما پس از ورود، حکمی در مورد انتقال مدارک را ارائه دادند.

علیرضا بهشتی و مرتضی الویری نمایندگان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات هستند و یکی از ماموریت های عمده آنها جمع آوری اسامی کشته شدگان و بازداشتی ها بوده است.

اخیراً این کمیته طی گزارشی اسامی هفتاد و دو تن از کشته شدگان در جریان تظاهرات و یا در زمان بازداشت را منتشر کرد. مسئولان کمیته اعلام کردند این گزارش که حاوی جزئیاتی درباره نحوه کشته شدن این افراد به دست مأموران دولتی است، براساس مراجعه خانواده قربانیان و شواهد موجود تدوین شده است.

همزمان در همین روز، دفتر انجمن دفاع از زندانيان به مسئولیت عما الدين باقی، فعال حقوق بشر به حکم دادستان جديد تهران نیز پلمب شد.

دادستان جدید تهران، عباس جعفری دولت آبادی است که جانشین قاضی سعید مرتضوی شده است.

XS
SM
MD
LG