لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

آمریکا از ادامه فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی می کند


آمریکا از ادامه فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی می کند
آمریکا از ادامه فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی می کند
<!-- IMAGE -->

در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه گزارش تازه ای از فعالیت های هسته ای ایران منتشر کرده، ایالات متحده نسبت به این فعالیت ها ابراز نگرانی کرده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت ایران به نگرانی های جامعه بین المللی توجه نکرده است.

وی از ایران خواست با آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور کامل همکاری کند و به دنیا ثابت کند که برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

آژانس انرژی اتمی سازمان ملل اعلام کرده است با وجود این که ایران کماکان به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد، اما تولید سوخت هسته ای این کشور با سرعت کمتری انجام می شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش روز جمعه خود اعلام کرده ایران به خواست بازرسان سازمان ملل برای بازدید و نظارت بر تاسیسات هسته ای شهر نطنز موافقت کرده است.

با این وجود گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از آن است که ایران به پرسش ها و مسایل کلیدی مطرح شده ازسوی آژانس، ازجمله ابعاد نظامی و تسلیحاتی برنامه هسته ای این کشور پاسخ نداده است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم می کنند اما تهران ادعا می کند درصدد دستیابی به انرژی هسته ای ست.

ایران قطعنامه هایی که خواستار توقف غنی سازی اورانیوم شده بودند را نادیده گرفته است. اورانیوم غنی شده یکی از عوامل مهم ساخت سلاح های اتمی ست.

گزارش روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی چند روز پیش از ۲ سپتامبر، موعد مقرر مذاکرات شش جانبه پیرامون برنامه هسته ای ایران، منتشر شده است.

قرار است احتمال اعمال تحریم های شدیدترعلیه جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات مطرح شود.

در هفته جاری، نیکولای سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفتند اگر ایران فعالیت های هسته ای خود را متوقف نکند، از گزینه اعمال تحریم های شدیدتر علیه این کشور حمایت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG