لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران منتشر می شود


گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران منتشر می شود
گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران منتشر می شود
<!-- IMAGE -->

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است در این هفته گزارش جدیدی درباره برنامه اتمی ایران منتشر کنند.

در حالی که دیپلمات های غربی زمینه را برای وضع تحریم های سخت تر علیه تهران آماده می کنند، انتظار می رود آژانس گزارش خود را روز پنجشنبه یا جمعه منتشر کند.

منابع دیپلماتیک در وین می گویند کشورهای غربی بر آژانس فشار می آورند که گزارش های اطلاعاتی بیشتری منتشر کند زیرا آنها باور دارند چنین گزارش هایی قصد ایران را به ساختن اسلحه اتمی نشان خواهد داد.

ایران که می گوید پژوهش های اتمی آن برای تولید برق و دیگر مقاصد صلحجویانه انجام می گیرد، قطعنامه های سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم را نادیده گرفته است. با این حال، اخیرا به بازرسان بین المللی اجازه داد از یک رآکتور دیدن کنند. مقامات غربی قرار است هفته آینده برای بحث درباره پاسخ بعدی به ایران تشکیل جلسه دهند.

در یک گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که در ژوئن انتشار یافت گفته شد ایران برای غنی سازی از ۵ هزار سانتریفیوژ استفاده می کند.

در این میان، مقامات ایران که نگران حملات هوایی احتمالی علیه تاسیسات اتمی کشور هستند، بر سازمان ملل متحد فشار وارد می آورند که چنین حملاتی را ممنوع کند. انتظار می رود پیشنهاد ایران، که گزارش می رسد از حمایت ۱۸۸ کشور عضو جنبش غیر متعهدها برخوردار است ماه آینده به جلسه هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی تسلیم شود.

آژانس در سال ۱۹۹۰ قطعنامه ای تصویب کرد که حمله به تاسیسات اتمی غیر نظامی را ممنوع می ساخت. تحلیلگران می گویند ایران با کوشش برای تصویب ممنوعیت دیگری، شانس حمله به تاسیسات خود را کاهش می دهد.

XS
SM
MD
LG