لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

کیتی پری، نوستاره موسیقی پاپ و دوترانه پرفروش او


کیتی پری، نوستاره موسیقی پاپ و دوترانه پرفروش او
کیتی پری، نوستاره موسیقی پاپ و دوترانه پرفروش او
<!-- IMAGE -->کیتی پری خواننده و آهنگساز جوان، یکی از تازه ترین ستارگان موسیقی پاپ آمریکاست که با دو ترانه ای که در اولین سی دی او تبدیل به ترانه های« شماره یک» روز شده اند در صدر فهرست پرفروش های موسیقی روزقرار گرفته است.

دو ترانه کیتی پری از سی دی «یکی ازپسران »، که نخستین مجموعه آثار این خواننده تازه نفس محسوب می شود به نام های «سرد وگرم » و « بیداری در لاس وگاس »، درصدر جدول ترانه های پاپ « بیلبورد» به عنوان محبوب ترین و پرفروش ترین ترانه ها در چند هفته اخیرنقش شده است. این یک پیروزی کم سابقه برای یک خواننده جوان و تازه وارد محسوب می شود. پیش از این و از سال ۲۰۰۰ تا کنون، فقط سه خواننده و آهنگساز زن از جمله «کریستینا آگیلرا»، «آوریل لاوین» و «لیدی گاگا» توانسته اند به این مقام دست پیدا کنند.

کیتی پری می گوید:« من می خواهم آن ستاره بی رقیب آینده موسیقی پاپ باشم! هنرمندی که همه بخواهند بدانند کار بعدی او چیست؟ این واقعا یکی از خواسته های اصلی من است چرا که هنرمندانی که الگوی من بوده اند و کسانی که باعث شده اند من به هنرموسیقی روی آورم از این نوع هنرمندان ممتاز و پرطرفدار بوده اند.»

پئر و مادر کیتی پری هر دو کشیش هستند. بنا براین به نظر می رسد که موسیقی «گاسپل» یا موسیقی کلیسایی، یکی از انگیزه های اصلی ورود این نوستاره پاپ که در آن زمان ۱۵ سال داشته به عالم موسیقی بوده است:« من یک دوران حرفه ای خیلی کوتاهی را در صنعت موسیقی گاسپل گذراندم. یک دوران خیلی خیلی کوتاه.. من می خواستم موفق باشم اما متاسفانه شرکت صفحه پرکنی که با من قرارداد بسته بود بعد از مدت کوتاهی ورشکست شد. آلبوم من هم سرنوشتی شبیه به آن پیدا کرد یعنی از همانجا از بین رفت.»

اما این واقعه کیتی پری را به هیچوجه مایوس نساخت. او به جستجو برای یافتن نوع موسیقی مورد نظر خود ادامه داد و در نهایت این نقل مکان به شهر لس آنجلس بود که برای او امکانات تازه ای را در راه رسیدن به این هدف بوجود آورد:«من فقط دنبال یک چیز بودم و می خواستم یک کارانجام بدهم آن هم ساختن آهنگ بود. به همین دلیل هم وقتی ۱۷ ساله بودم زادگاهم را به مقصد لس آنجلس ترک کردم. البته دعای پدر و مادرم هم در این راه به همراهم بود. همین مسئله یعنی سفر به یک شهر نا آشنا و تازه باعث شد که من به صورتی، یکباره رشد کنم. یعنی به اصطلاح بزرگ شوم. چیزهایی را در زندگی ام برای اولین بار می دیدم که هیچ قاعده و قانونی به همراه نداشت. نه اینکه فکر کنید این خیلی مسئله مهمی بود اما همین باعث شد تا کم کم شروع کردم درباره این دیده ها و وقایعی که در اطرافم اتفاق می افتاد ترانه هایی بنویسم.»

<!-- IMAGE -->

کیتی می گوید:«آنچه من در این دوران از زندگیم شاهد آن بودم، یک سلسله وقایعی بود که من برای اولین بار، بدون چشم بند و هرگونه قید و شرطی به آن ها نگاه می کردم. به این صورت بود که من شروع کردم در نهایت آزادی درباره این چیزها نوشتن و آن ها را به شکل ترانه خواندم و اجرا کردم. یعنی برای مدت ها درست مثل یک اسفنج خشک شدم که همه این چیزها را به خود جذب می کرد.»

کیتی پری در مورد این نقطه عطف در زندگی هنری خود می گوید:« همینجا بود که من تصمیم گرفت هنگام ساختن این ترانه ها، هیچگونه محدودیتی برای خودم قائل نشوم و به قولی هرچه می خواهد دل تنگم را بگویم و بخوانم!»

شیوه تازه ترانه سرایی کیتی پری که با نوآوری و اجرای غیرمتداول او همراه است، برای شنونده برانگیزنده و برای دست اندرکاران صنعت موسیقی لس آنجلس از جنبه های قابل توجه بسیاری برخوردار است. با این وجود کیتی پری، چندبار با چند شرکت صفحه پرکنی قراردادهایی بست اما هیچ یک از آن ها به نتیجه مطلوب نرسید. تا اینکه بالاخره این خواننده با آلبوم « یکی از پسران» توانست به آن موفقیتی که به دنبالش بود دست پیدا کند.

کیتی در این رابطه می گوید:« من فکر می کنم این شرکت های صفحه پرکنی یک کمی از کله شقی های من به ستوه آمده بودند. یعنی آن ها از راهی که من در پیش گرفته بودم مطمئن نبودند. آن ها نگران این مسئله بودند که ترانه هایی که من ساخته ام و این چیزهایی که گفته ام مورد توجه قرار نگیرد و می خواستند
یک تغییراتی بوجود بیاوردند اما من قبول نمی کردم. تا بالاخره سومین شرکت صفحه پرکنی موافقت کرد که بگذارد من همان کاری را که خودم می خواهم با این آهنگ ها انجام بدهم و من امروز بی نهایت از این موضوع خوشحالم.»

مدونا، ملکه موسیقی پاپ در یکی از مصاحبه هایی که اخیرا داشته است درباره یکی از ترانه های کیتی پری که در سال ۲۰۰۷ روی اینترنت شنیده است به نام « یو آر سو گی» صحبت کرده است و آن را ترانه محبوب خود خوانده است. مدونا با این کار کوشیده است تا حمایت خود را از یک تازه وارد نشان دهد و نام کیتی پری این خواننده نوظهور و متفاوت را مطرح ساخته و از این راه به فروش سی دی تازه او کمک کند.»

چیز دیگری که ای روزها کیتی پری را مورد توجه روزافزون مردم قرار داده نوع لباس پوشیدن اوست. شیوه لباس های کیتی پری به خصوص تاثیر زیادی روی هواداران او داشته است.

کیتی می گوید هرچند اضافه کردن یک رشته فعالیت های دیگر از جمله طراحی لباس به حرفه خوانندگی برای او هم چون خوانندگان دیگر از جمله جنیفر لوپز و گوئن استفانی ممکن و حتی قابل پیش بینی است اما او معتقد است یک خواننده نباید فراموش کند که برای چه به این کار روی آورده است:«آدم هایی که به معروفیت دست پیدا می کنند ناگهان حریص و آزمند می شوند. مثلا می گویند حالا که من خواننده شدم پس می خواهم ستاره سینما هم بشوم و درضمن به طراحی کفش هم بپردازم. بعد از مدتی اصلا یادشان می رود که چرا وارد حرفه خوانندگی شده اند! بعضی وقت ها آدم دلش می خواهد از آن ها بپرسد اصلا کاراصلی تو چیست؟»

همین نوع تفکر به اضافه کلمات جذاب وگیرنده مد روز و ترانه های شاد موسیقی پاپ موجب شده است تا کیتی پری بتواند در مدت کوتاهی از داشتن دو آهنگ پرطرفدار روز به خود ببالد. با این حال کیتی معتقد است روی صحنه کنسرت ها و در اجراهای زنده است که تماشاگران و هواداران او می توانند به خوبی با روحیه واخلاق واقعی او آشنا شوند:« من عاشق اجرای زنده موسیقی هستم و احساس می کنم در این شرایط است که من می توانم به بهترین نحو با تماشاگران ارتباط برقرار کنم. خود من هم کنسرت های زنده را به هرنوع دیگر شنیدن موسیقی ترجیح می دهم چون در آنجاست که شما با روح هنرمندی که روی صحنه ایستاده است از نزدیک آشنا می شوید و آن را لمس می کنید.»

به هرحال کیتی پری امروز در آستانه ظهور به عنوان یکی از بزرگ ترین ستارگان موسیقی پاپ چند سال آینده قرار دارد و از هرلحظه آن نیز لذت می برد.

XS
SM
MD
LG