لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

مردم افغانستان علیرغم تهدیدهای طالبان در دومین انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند


<!-- IMAGE -->

در دومین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، روز پنجشنبه افغان ها در میان تدابیر امنیتی شدید، و تهدید خشونت طالبان، رای دادند. گزارش می رسد که فقط خشونت های پراکنده ای روی داد.

حوزه های رای گیری در کابل پس از پایان مدت مقرر باز ماندند تا مردمی که قبلا صف کشیده بودند بتوانند رای بدهند. در همین حال، مقامات در انتطار دریافت تخمین های تعداد رای دهندگان هستند، گزارش های حوزه های رای گیری در سراسر کشور نشان می دهد که شمار رای دهندگان رای دهندگان دربعضی نقاط پایین و در برخی نواحی بالا بود.

در کابل، و در شمال افغانستان، حوزه ها به موقع باز شدند و برخی در تمام روز بسیار شلوغ بودند. در جنوب و شرق، مناطقی که در آنها هراس از حملات طالبان زیاد بوده است، تعداد رای دهندگان بسیار پایین گزارش شده است.

ستیزه گران به چندین حمله دست زدند، از جمله یک هجوم راکتی در هلمند که موجب مرگ یک کودک شد. در کابل، پلیس دو مرد مسلح را که جلیقه های انتحاری پوشیده بودند کشت.

مقامات سازمان ملل متحد و افغان، انتخابات و شمار رای دهندگان را عموما ستوده اند. کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل متحد رای گیری را «رویدادی مثبت» توصیف کرد. اما ناظران مستقل می گویند هنوز بسیار زود است که در مورد موفقیت انتخابات اظهار نظر کرد.

هرچند مقامات می گویند رای گیری به آرامی صورت گرفته است، اما برخی از حوزه ها در مناطق روستایی، که زیر کنترل شورشیان قرار دارند، بسته بودند.

از زمان سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱، این دومین بار است که افغان ها با رای مستقیم رییس جمهوری خود را انتخاب می کنند. آنها اعضای پارلمان های ایالتی را نیز بر می گزینند.

<!-- IMAGE -->

حامد کرزی، رییس جمهوری فعلی، رای خود را دقایقی پس از باز شدن حوزه ها در کابل به صندوق انداخت، و گفت امیدوار است «انتخابات برای صلح، پیشرفت و رفاه مردم افغانستان باشد.»

یکی از رقیبان کرزی، عبدالله عبدالله وزیر سابق امور خارجه، نیز در کابل رای داد و گفت از این که بسیاری از افغان ها تصمیم به رای دادن گرفتند خوشحال است.

نظر سنجی هایی که پیش از رای گیری انجام گرفت، نشان داد کرزی با اختلاف زیادی از کاندیداهای دیگر جلوتر است، اما ممکن است آرای او برای پرهیز از کشیده شدن به دور دوم کافی نباشد. کاندیداها برای پیروزی به بیش از ۵۰ درصد رای ها نیاز دارند.

انتظار می رود نتایج ۴۸ ساعت پس از بسته شدن حوزه ها اعلام شود، اما این نگرانی وجود دارد که پایین بودن تعداد رای دهندگان به دلیل خشونت و فساد، به مشروعیت انتخابات صدمه بزند.

XS
SM
MD
LG