لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

احمد خاتمی خواهان محاکمه مهدی کروبی شده است


احمد خاتمی خواهان محاکمه مهدی کروبی شده است
احمد خاتمی خواهان محاکمه مهدی کروبی شده است
<!-- IMAGE -->

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و از چهره های افراطی نزدیک به جناح حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، طرح این مسئله از سوی مهدی کروبی مبنی بر این که معترضین سیاسی در زندان تا پای مرگ شکنجه شده اند، محکوم کرد.

احمد خاتمی در نماز جمعه ۲۳ مرداد در دانشگاه تهران گفت ادعاهای شکنجه که مهدی کروبی عنوان کرده، موجب تقویت دشمنان ایران شده است. احمد خاتمی خواستار آن شد که مهدی کروبی به دلیل ابراز چنین گفته هایی محاکمه شود.

مهدی کروبی روز پنجشنبه در بیانیه ای مجازات های سختی را که او می گوید برخی از زندانیان تحمل کرده اند، به تفصیل تشریح کرد. آقای کروبی مسئولان زندان های جمهوری اسلامی را به ضرب و شتم مرگبار، تجاوز جنسی و آزارهای دیگر علیه بازداشت شدگان ناآرامی های پس از انتخابات متهم کرد.

این اتهامات، تشکیلات محافظه کار افراطی جمهوری اسلامی را به خشم آورده است وشکاف های سیاسی بین آنها و روحانیان و سیاستمداران معتدل تر را عمیق تر می کند.

طی دو هفته گذشته بیش از ۱۰۰ نفر از بازداشت شدگان به طور جمعی محاکمه شده اند. شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل این محاکمات را «نمایشی» خوانده و خواستار توقف آنها شده است.

روز پنجشنبه، سه کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات قضایی در ایران خواستند اعترافگیری از زندانیان، تحت شکنجه یا بازجویی های سخت را نادیده بگیرند.

XS
SM
MD
LG