لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۹

نيويورک تايمز ميگويد ايران صحنه محاکمه ای نمايشی است


* محاکمه دستجمعی معترضين به انتخابات با هدف مرعوب ساختن جنبش اپوزيسيون انجام ميگيرد

نيويورک تايمز زيرعنوان "محاکمه نمايشی ايران" می نويسد ايران در اين هفته ازمراسم تحليف محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری در شروع دور دوم اين مقام به اصطلاح به سرقت رفته نمايشی بزرگ برپا ساخته بود. اما اگرآخوندهائی تندرو، که مهم ترين حامیان انتخاباتی آقای احمدی نژاد هستند، اميدوار بودند اين نمايش می تواند اطمينان به خود و تحت کنترل بودن اوضاع را القا کند، سخت اشتباه کرده اند. مواردی متعدد وجود دارد که گويای برحق نبودن رژيم است.

نيويورک تايمزمی نويسد سرآغازاين موارد محاکمه دستجمعی صد منتقد دولت است که پس ازانتخابات دوازدهم ژوئن (بيست و دوم خرداد) و اعتراض های گسترده متعاقب آن توقيف شده اند. سياستمداران اصلاح طلب، وکلای دادگستری و روزنامه نگاران جزو توقيف شدگان اند.

نيويورک تايمز می نويسد واضح است که هدف اين محاکمه مرعوب ساختن جنبش مخالفی است که در مقابل حملات دولت مقاومتی شگفت انگيزازخود نشان داده است.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات حتی زحمت متهم ساختن توقيف شدگان به ارتکاب جرائمی مشخص در قانون را هم به خود نداده اند. ادعانامه ها بطورکامل منتشر نشده است، اما گروه حقوق بشری Human Rights Watch ميگويد توقيف شدگان را، بدون استناد به موردی مشخص ازنقض قوانين ايران، به تلاش برای کودتائی مخملی متهم ميکند.

نيويورک تايمز می نويسد پشت سراين کودتای مخملی کيست؟ در ادعانامه ها از جنبش مدافع حقوق زنان، گروه های قومی، گروه های حقوق بشری، جنبش کارگری، سازمانهای غير دولتی و دانشجويان نام برده شده است که به عبارت ديگر، طيفی وسيع از جامعه مدنی را تشکيل ميدهند.

نيويورک تايمزمی نويسد بدرفتاريهای بيشتر، و دروغگوئی و ارعاب به احتمال قوی صرفا به عاملی برای تشديد خشم مردم ايران، وانزجاری در سطح جهانی مبدل ميشود.


* منابع آگاه از کشته شدن هفت وکيل مدافع توقيف شدگان معترض به نتايج انتخابات خبرميدهند

جروسلام پست زير عنوان "ايران، بنا به گزارشها، هفت وکيل دادگستری را کشته است" می نويسد به گفته منابع آگاه در ايران، هفت وکيل دادگستری در تبريز و مشهد، که وکالت جوانان ايرانی توقيف شده در اعتراض های پس ازانتخابات رياست جمهوری را برعهده داشتند، در روزهای اخير توسط مقامات ايرانی کشته شدند.

جروسلام پست می نويسد به گفته اين منابع، در تبريز اجساد پنج وکيل مدافع اويل هفته به خانواده هايشان تحويل داده شد. اين پنج نفر وکالت بعضی از صدها ايرانی توقيف شده دراعتراض های پس از انتخابات رياست جمهوری را برعهده داشتند. .

جروسلام پست می نويسد سه نفر از آنان از جراحاتی که در زندان برداشتند جان سپردند. به گفته منابع، آنان را چنان بد کتک زده بودند که خانوادهايشان به زحمت موفق به شناسائی شان شدند. دو نفر ديگر، که چهره هائی سرشناس در محل بودند، به اتهام ساختگی داشتن مواد مخدر،محکوم به مرگ، و اعدام شدند.

جروسلام پست می نويسد در موردی مشابه، در مشهد نيز دو وکيل مدافع به اتهام جعلی قاچاق مواد مخدر اعدام شدند. هر دوی آنان وکالت جوانانی را بر عهده داشتند که در اعتراض ها توقيف شده بودند.

XS
SM
MD
LG