لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۵

محمود احمدی نژاد برای دور دوم رياست جمهوری اسلامی ايران سوگند ياد کرد


محمود احمدی نژاد در يک مراسم رسمی در تهران برای دوم رياست جمهوری اسلامی ايران، سوگند ياد کرد.

آقای احمدی نژاد در مراسم تحليف روز چهارشنبه، اعلام پيروزی مجدد خود را در انتخابات بيست و دوم خرداد ماه، «حماسه ای بی سابقه» برای مردم ايران توصيف کرد.

آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه در مقابل نمايندگان مجلس شورای اسلامی در ساختمان تاريخی بهارستان در تهران در مراسم تحليف رياست جمهوری، شرکت کرد. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی رئيس جمهوری در حضور ریيس قوه قضایيه و اعضای شورای نگهبان در مجلس سوگند ميخورد وپس از آن سوگندنامه را امضا ميکند.

حضور پررنگ نيروهای امنيتی در مقابل مجلس و ديگر نقاط پايتخت ديده می شود. گزارش ها از تهران حاکی است نيروهای انتظامی در تلاشند تا صدها نفر از معترضان را که عليه اعلام انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به رياست جمهوری دست به تظاهرات زده اند، متفرق کنند.

سايت های خبری از برنامه ريزی مردم معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری برای برگزاری تجمع و راه پيمايی در ميدان بهارستان در روز چهارشنبه خبر داده اند. گروه های اصلاح طلب و مخالف دولت از مردم و هواداران خود خواسته اند تا برای دور جديد اعتراضات نسبت به برنده اعلام شدن محمود احمدی نژاد درانتخابات همزمان با تحليف يا مراسم سوگند محممود احمدی نژاد در ميدان بهارستان تجمع کنند. اخبار رسيده حاکی از آن است که ، مردم ديگر شهرهای ايران نيزدر نظر دارند تجمع های اعتراضی مختلفی در روز چهارشنبه برگزار کنند.

روز سه شنبه مهدی کروبی، نامزد انتخابات رياست جمهوری تأکيد کرد اعتراض ها به روند انتخابات ادامه خواهد داشت. آقای کروبی در مصاحبه ای با روزنامه ی اسپانيايی زبان «اِل پائيس» گفته است او و مير حسين موسوی هيچ گاه با دولت احمدی نژاد همکاری نخواهند کرد. آقايان کروبی و موسوی هيچ يک روز دوشنبه در مراسم تنفيذ آقای احمدی نژاد حضور نداشتند.

روز دوشنبه پس از مراسم تنفيذ حكم محمود احمدى نژاد از سوى آيت الله على خامنه اى، نيز مردم تهران دست به اعتراض زدند. آيت الله خامنه ای اخيراً اعتراضات را به کاريکاتوری از انقلاب ١٣٥٧ ايران که منجر به سقوط حاکميت وقت شد، تشبيه کرده است.

منابع خبری در ايران می گويند حجت الاسلام سيدحسن خمينی، نوه آيت الله خمينی پس از سفر چند روزه خود به پاکستان به تهران بازگشت. سيد حسن خمينی، يکی از غايبان مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوری محمود احمدی نژاد بود.

هرچند امروز مصادف با چهارده مرداد سالگرد صدور فرمان مشروطيت است اما همزمانی آن با مراسم تحليف محمود احمدی نژاد موجب شده تا برخی تشکل ها و طيف های سياسی به اين مساله واکنش نشان دهند. دفتر تحکيم وحدت به مناسبت اين روز تاريخی در ايران بيانيه ای صادر کرده که در آن به موضوعات روز ايران نيز پرداخته است. در بخشی از بيانيه تحکيم وحدت با اشاره به برگزاری دادگاه روز شنبه بازداشت شدگان، پس از انتخابات آمده است: «محاکمات منتشر شده از سوی حاکميت ميليتاريست آن قدر مضحک بود که هر فردی می توانست پرواز روح سعيد امامی و محفلی ها را برفراز اين دادگاه احساس کند.» روز پنجشنبه دادگاه دسته جمعی بيش از ١٠٠ چهره سرشناس اصلاح طلب و شخصيت های سياسی دوباره آغاز شود.

جبهه مشارکت ايران اسلامی ، از بزرگترين احزاب قانونی منتقد دولت امروز با صدور بيانيه ای بارديگر اعلام کرد که همچنان معتقد است تقلبات گسترده ای در انتخابات رياست جمهوری ايران رخ داده است. جبهه مشارکت که دبيرکل و بسياری از اعضای شورای مرکزی آن بازداشت شده اند در بيانيه خود آورده است از اقدامات سرکوبگرايانه جمهوری اسلامی ايران و برگزاری دادگاه های نمايشی ابراز تأسف می کند. به گفته جبهه مشارکت جمهوری اسلامی، در آستانه ورود به چهارمين دهه عمرش عملکردهايی از خود نشان می دهد که نه تنها هيچ قرابتی با ارزشهای الهی و اخلاقی ندارد بلکه، به گفته اين جبهه فقط به رفتار حکومتهای طاغوتی و استبدادی شباهت دارد.

بريتانيا فرانسه و آلمان اعلام کردند برای محمود احمدی نژاد، به عنوان رييس دولت جديد ايران پيام تبريک نخواهند فرستاد. به گزارش خبرگزاری رويترز سفير بريتانيا امروز در مراسم سوگند محمود احمدی نژاد شرکت می کند اما گوردون براون، نخست وزير اين کشور به آقای احمدی نژاد تبريک نخواهد گفت. وزارت امور خارجه بريتانيا می گويد به دنبال هماهنگی های غيررسمی ميان سفارت خانه های کشورهای عضو اتحاديه اروپا بريتانيا سفير خود را به مراسم سوگند محمود احمدی نژاد می فرستد. در مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوری محمود احمدی نژاد از سوی آيت الله خامنه ای بريتانيا به جای سفير خود پاتريک ديويس، مقام شماره ی دو سفارت را به اين مراسم اعزام کرد.

در همين حال خبرگزاری رويترز اعلام کرد که دفتر نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه اعلام کرده است که رييس جمهوری اين کشور برای محمود احمدينژاد پيام تبريک نخواهد فرستاد. از سوی ديگر، رابرت گيبس، سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه در واشنگتن گفت که ايالات متحده محمود احمدی نژاد را رييس جمهوری منتخب ايران می داند. آقای گيتس در جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران گفت که بحث انتخاب رهبر در ايران مربوط به مردم ايران است. سخنگوی کاخ سفيد در عين حال اعلام نکرد که انتخابات ايران مشروع بوده است يا خير . به گزارش خبرگزاری رويترز، ايالات متحده به مناسبت پيروز اعلام شدن محمود احمدی نژاد در انتخابات، برای او پيام تبريک نخواهد داد. پيش از اين نيز آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته بود که برای محمود احمدی نژاد پيام تبريک نخواهد فرستاد.

XS
SM
MD
LG