لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۱

مقابله پلیس سودان با حامیان زنی که به جرم پوشیدن شلوار مجرم شناخته شده است


لوبنا احمد حسین، زن جوانی است که به جرم پوشیدن شلوار که در کشورمسلمان سودان یک «پوشش گستاخ و نانجیب» محسوب می شود به محاکمه کشیده شده اما او جسورانه و با معاندت مقامات این کشور را به چالش گرفته است. هرچند این عمل می تواند او را محکوم به ۴۰ ضربه شلاق در معرض عموم کند.

لوبنا احمد حسین به خبرنگاران گفت که او از این تنبیه هراسی ندارد:« شلاق خوردن یک درد محسوب نمی شود بلکه توهینی است به بشریت، به زنان و به مذهب.»

حسین از شغل خود در سازمان ملل که می توانست به او در برابر قوانین دولت سودان مصونیت بدهد استعفا داد تا بتواند مورد خود را به عنوان نمونه ای از مبارزات زنان سودان در راه آزادی مطرح سازد.

لوبنا احمد حسین در یک گفتگو با مجری برنامه تلویزیونی «امروز» در بی بی سی گفت:« اگر دادگاه سودان تصمیم بگیرد که مرا به شلاق خوردن محکوم کند باید این حکم را در مقابل مردم و در معرض عموم به مرحله اجرا بگذارد.»

اما جلسه دادگاه حسین در «خارطوم» پایتخت سودان به مدت یک ماه به تعویق افتاده است تا قاضی بتواند با تحقیقات بیشتر مطمئن شود که محاکمه این زن به عنوان یک کارمند پیشین سازمان ملل متحد غیرقانونی محسوب نمی شود.

لوبنا احمد حسین پس از جلسه استماع دادرسی و تعویق محاکمه خود به خبرنگاران گفت که این تاخیر در محاکمه او به این دلیل بوده است که با در نظرگرفتن سروصداهایی که در اطراف این واقعه برپا شده و با وجود تظاهراتی که توسط گروه های مختلف ازجمله زنان سودانی در خیابان ها به طرفداری از او برگزار شده، مقامات در صددند تا با عقب انداختن زمان محاکمه شلوغی ها ناشی از آن را به نوعی آرام کنند.

جمعیت کثیری از زنان تظاهرکننده درمقابل دادگاه خارطوم حاضر شدند که روی بیرق های همراه آن ها نوشته شده بود:« نه به بازگشت به قرون وسطی ». اما پلیس با استفاده از گاز اشک آور و باتون با این زنان به مقابله پرداخت. بنا برگزارش خبرگزاری ها، تهاجم پلیس نخست با زدن باتون ها روی سپرهای پلاستیکی آغاز شد و سپس به زنان حمله ور شدند و کمی بعد از گاز اشک آور برای پراکنده کردن این جمعیت تظاهر کننده استفاده کردند.

مانال خاواجالی، یکی از وکلای مدافع خانم حسین از کسانی بود که مورد اصابت باتون پلیس قرار گرفت.

لوبنا احمد حسین، دراوایل ماه جاری در رستورانی در پایتخت سودان درحالی که با چند زن دیگر به صرف غذا مشغول بود به خاطر پوشیدن شلوار که قانون شریعه خارطوم آن را شرم آور و گستاخانه می داند دستگیر شد.

حسین می گوید ۱۰ زن دیگری که به همراه او دررستوران دستگیرشدند برخی مسلمان و برخی دیگر غیر مسلمان بودند اما هریک از آن ها به ۱۰ ضربه شلاق و پرداخت مقادیری به عنوان جریمه نقدی محکوم شدند.

حسین می گوید پیام من این است که :« وقتی چنین واقعه ای در خارطوم اتفاق می افتد ببینید در شهرهای دیگر سودان از جمله دارفور چه می گذرد.»

بنا بر یک مبادله صلح آمیزدر سال ۲۰۰۵ که بین جامعه مسلمان شمال سودان و اکثریت مسیحی و «انیمیست» یا وابسته به جان گرایی جنوب این کشورامضا شده است، قانون شریعه شامل ساکنان غیرمسلمان پایتخت نمی شود. درعین حال پوشیدن شلوار برای زنان مسلمان و غیرمسلمان درشهر خارطوم یک عمل غیرمعمولی به شمار نمی رود و نسبتا رواج دارد.

حسین می گوید که او هیچ عمل غیرقانونی با پوشیدن شلوار انجام نداده است اما از آن جایی که در قانون شریعه از کلمه شلوار استفاده نشده است هرگونه اتهامی تحت عنوان «پوشش گستاخ و نانجیب» می تواند جرم محسوب شود و قابل مجازات است.

XS
SM
MD
LG