لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

هیلاری کلینتون: آمريکا پای بند به بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی است


<!-- IMAGE -->

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری ان بی سی گفت: ایالات متحده همچنان به همکاری با کشورهای دیگر برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی پای بند است:

**** ما بعنوان یک مقوله سیاسی بر این باوریم که قابل قبول نیست ایران تسلیحات اتمی داشته باشد... آنچه ما می خواهیم انجام دهیم این است که پیامی برای هرکسی که در ایران چنین تصمیمی می گیرد بفرستیم که اگر شما تسلیحات اتمی را بقصد ارعاب دیگران ، و قدرت نمایی، دنبال کنید، ما اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی بیافتد.

هیلاری کلینتون گفت ایالات متحده، در هماهنگی با کشورهای دیگر، در کوشش برای تاثیر گذاری بر محاسبات داخلی رژیم ایران، از ابزار دیپلماتیک استفاده می کند:

**** به این دلیل است که ما در سیاست رییس جمهوری برای تعامل با ایران درگیر هستیم، تا دولت ایران بفهمد چرا بنفع آن است که با همفکری جامعه بین المللی ، که آشکارا می گوید شما حقوق و مسئولیت هایی دارید، همراه شود. شما حق دارید استفاده صلحجویانه از نیروی اتمی غیر نظامی را دنبال کنید، اما حق ندارید اسلحه اتمی بدست آورید، حق ندارید چرخه کامل غنی سازی اورانیوم و پردازش آنرا زیر کنترل خود داشته باشید. اما کارهای زیادی هست که ما می توانیم با ایران، اگر آنچه را همفکری جامعه بین المللی است قبول کند، انجام دهیم.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت او از فریادهای آزادیخواهی که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران طنین انداخته، تکان خورده است. او گفت مردم ایران شایستگی های بیشتری دارند، اما در پیش گرفتن میسر دیپلماتیک هنوز می تواند نتایج مثبتی ببار آورد:

**** شما می توانید به تاریخ باز گردید، به زمانی نه چندان دور ، جائی که ما با بسیاری از دولت هایی که باور نداشتند باید نماینده اراده و خواست مردم خود باشند ، گفت و گو کرده ایم. به تمام مذاکراتی که با اتحاد شوروی صورت گرفت نگاه کنید. به موفقیت مذاکرات با چین بنگرید. اینکاری است که شما در دیپلماسی انجام می دهید. شما مجبور نیستند رهبران را انتخاب کنید. این چیزی است که به دینامیک های داخلی در درون یک جامعه مربوط می شود.

خانم کلینتون گفت ایالت متحده امیدوار است در ایران فضای باز تری بوجود آید، که در آن به تظاهرات صلحجویانه مردم و آزادی مطبوعات احترام گذاشته شود. با این حال، ما می دانیم هر کسی در ایران مسئول باشد، تصمیماتی خواهد گرفت که بر امنیت منطقه و جهان اثر خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG