لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

وزیر امور خارجه آمریکا خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید از این گزارش ها که مقامات امنیتی در ایران با زندانیان سیاسی که در جریان اعتراضات اخیر باز داشت شده اند بدرفتاری کرده اند، «متاسف» است.

خانم کلینتون روز چهارشنبه در واشنگتن از مقامات ایران خواست زندانیان سیاسی را آزاد سازند و بگونه ای مناسب و انسانی با آنها رفتار کنند.

درباره وضعیت صدها نفری که گفته می شود نیروهای امنیتی در گردهمایی های اعتراضی بازداشت کرده اند، اطلاع زیادی منتشر نشده است. رسانه ها بنقل از زندانیان آزاد شده گزارش می دهند گاردها برخی را تا پای مرگ کتک زده اند، ناخن های دیگران را کشیده اند و بسیاری را در شرایطی ناهنجار نگاه می دارند.

هیلاری کلینتون گفت ادامه بازداشت و بدرفتاری هایی که گفته می شود با زندانیان صورت می گیرد نشان می دهد وضعیت سیاسی در داخل ایران هنور حل نشده است.

در این میان، خبرگزاری رسمی ایران می گوید دو عکاس که در جریان سرکوب معترضین دستگیر شدند، به داشتن ارتباط هایی جدیدی با یک جنبش نامشخص که خواهان سرنگویی رژیم ایران است متهم شده اند.

گزارش ها حاکی است آنها - مجید سعیدی و ساتیار امامی - عکس هایی از شورش های تهران برای رسانه های خارجی می فرستادند.

پیشتر در روز چهارشنبه، یک سخنگوی دادگستری گفت سعید حجاریان، اصلاح طلب برجسته که در ناآرامی های پس از انتخابات بازداشت شد، آزاد خواهد شد، اما روشن نیست که آیا او آزاد شده است یا نه.

خبرگزاری ها گزارش داده اند ادامه بازداشت معترضین ناراحتی هایی در میان طبقه حاکمه، از جمله طرفداران محمود احمدی نژاد بوجود آورده است.

روز سه شنبه مقامات جمهوری اسلامی ۱۴۰ نفر را به قید ضمانت آزاد کردند. یک قانونگزار ایران گفت ۱۵۰ نفر دیگر هنوز در بازداشت بسر می برند و با اتهامات جدی تری روبرو هستند .

رسانه های ایران می گویند ظرف روزهای آینده ۲۰ معترض محاکمه خواهند شد، آنها به چندین اتهام از جمله حمل اسلحه و نارنجک متهم هستند.

XS
SM
MD
LG