لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۴

شادی صدر فعال حقوق زنان از زندان آزاد شد


بنا بر گزارش خبرگزاری آلمان ،شادی صدر وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان که در صبح جمعه ۲۶ تیرماه در مسیر نماز جمعه توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شده بود روز سه شنبه۶ مرداد ماه پس از ۱۱ روز بازداشت با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.

به گفته محمد مصطفایی که وکالت خانم صدر را به عهده دارد، او با سپردن ضمانت توسط پدر خود آزاد شده است. آزادی شادی صدر در شرایطی اتفاق می افتد که سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این فعال حقوق زنان شده بود.

سازمان عفو بین الملل در یک بیانیه اعلام کرده بود که : هنگام دستگیری، به نحوی غیر انسانی، روسری شادی صدر از سر او کشیده شده و بازداشت کنندگان او را مورد ضرب و شتم با باتوم قرار داده اند. بنا بر گفته سازمان عفو بین الملل این وقایع درحالتی اتفاق افتاده است که افراد بازداشت کننده هیچ گونه حکم و توضیحی مبنی بر آن که به چه ارگان خاصی تعلق دارند نداده بودند.

بازداشت شادی صدر به دنبال رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به وقوع پیوست. در شرایطی که عده ای از روزنامه نگاران و وکلای دادگستری نیز دستگیر شدند و هنوز از اتهامات این عده و احتمال آزادی آن ها هیچگونه اطلاعاتی در دست نیست. هم چنین پس از بازداشت شادی صدر، دفتر کار و خانه مسکونی او توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و بازرسی قرار گرفت و دو کامپیوتر واوراق و اسنادی که متعلق به دختر کوچک و همسر خانم صدر بوده است نیز توسط این افراد به محل نامعلومی برده شد.

پیش از این مالکوم اسمارت، مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل بازداشت خانم صدر را « عملی خودسرانه، غیرقانونی و خشونت آمیز» خوانده بود

.

چند روز پس از دستگیری شادی صدر در مقابل محل برگزاری نماز جمعه،چند تن از هنرمندان و کارگردان های سینمای ایران از جمله رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی به طور نمادین، در بعداز ظهر عید مبعث به دیدن خانواده شادی صدر رفتند. آنان دراین دیدار با حسین ودریا نیلچیان همسر و دختر شادی صدر و پدر و مادر او دیدار و درباره این اتفاقات گفتگو کردند تا به این صورت نگرانی خود را از بازداشت این فعال حقوق زنان ابراز کنند.

شادی صدر، وکیل، روزنامه نگار فمینیست و بنیان گذار سازمان مردم نهاد غیر انتفاعی به نام « راهی » است. این موسسه یکی از وب گاه های مهم زنان ایرانی و میدان مبارزات آن ها به شمار می رود. هم چنین صدر از اعضای فعال کمپین « قانون بی سنگسار» و عضو کمپین « نه به طرح امنیت اجتماعی» ، « تحصیل سهم من نیست، حق من است»، « نه به لایحه حمایت از مردان در خانواده» و «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه ها»، «اعتراض به فشارهای غیرقانونی علیه فعالان جنبش زنان»، «منشوری از آن خود» و « مادر من وطن من » نیز می باشد

.

شادی صدر نخستین بار در ۱۳ اسفند ۱۳۸۵ ( مارس ۲۰۰۷) در مقابل دادگاه انقلاب تهران، به همراه بیش از سی نفر از فعالان جنبش زنان ایران که در حمایت از پروین اردلان، نوشین احمدی خراسانی، سوسن طهماسبی، فریبا داوودی مهاجر و شهلا انتصاری در مقابل این دادگاه تجمع کرده بودند دستگیر شد. او وکالت شهلا انتصاری و محبوبه عباسقلی زاده را نیز بر عهده داشت.

XS
SM
MD
LG