لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

پرزيدنت باراک اوباما: عراقی ها مسئوليت آينده خود را بر عهده می گيرند


پرزیدنت باراک اوباما، پس از دیدارهایی با نوری المالکی نخست وزیر عراق در واشنگتن، پیشرفت های آن کشور در چند سال گذشته را ستود:
**** "خشونت همچنان رو بکاهش می رود، و عراقی ها مسئولیت آینده خود را بر عهده می گیرند. این پیشرفت، با انعطاف پذیری مردم عراق و نیروهای امنیتی و نیز بدلیل خدمات خارق العاده سربازان و غیر نظامیان آمريکایی ممکن شده است."

دیدار بین دو رهبر درست سه هفته پس از آن صورت گرفت که نیروهای آمريکا از شهرهای بزرگ و کوچک عراق خارج شدند و مسئولیت امنیت را به عراقی ها واگذار کردند. آمريکا تعهد کرده است تمام تیپ های رزمی خود را تا پایان اوت ۲۰۱۰ و تمام سربارانش را تا پایان ۲۰۱۱ ازعراق خارج کند. در این میان، آمريکا به آموزش نیروهای امنیتی عراق و حمایت از آنها ادامه خواهد داد.

پرزیدنت اوباما گفت او و آقای مالکی هر دو می دانند روزهای سختی در پیش خواهد بود:
**** در عراق هنوز کسانی هستند که مردان، زنان و کودکان بی گناه را خواهند کشت. هنوز کسانی وجود دارند که می خواهند به مناقشات فرقه ای دامن بزنند. اما اشتباه نکنید: این کوشش ها بجایی نخواهد رسید. مردم عراق پیشاپیش، این نیروهای تفرقه و ویرانی را رد کرده اند. و سربازان آمريکایی توانائی، پشتیبایی و انعطافی را که برای ایستادن در کنار شریکان عراقی مان، از سوی یک عراق حاکم، امن و متکی به خود لازم است، دارند.

آقای اوباما گفت عراق و ایالات متحده اینک در روند ساختن شالوده گسترده تری برای همکاری هستند :
**** "آمريکا آماده است به دولت عراق برای تقویت توانایی خود بمنظور فراهم آوردن خدمات اولیه و پیشبرد حکومت قانون کمک کند. و آمريکاییان و عراقی ها باتفاق می توانند همکاری اقتصادی و تجارتی را که موجب باز شدن درهای جدیدی از فرصت می شود، توسعه دهند."

پرزیدنت اوباما تاکید کرد که آمريکا قاطعانه از کوشش های دولت عراق برای پیشبرد وحدت ملی پشتیبانی می کند، و گفت چنین تحولی به تضمین این که مردم در تمام بخش های عراق بتوانند در صلح و امنیت زندگی کنند، کمک خواهد کرد. افزون بر این، آقای اوباما قول داد آمريکا از لغو بقیه تحریم هایی که سازمان ملل متحد پس از حمله صدام حسین دیکتاتور عراق به کویت در سال ۱۹۹٠ وضع کرد، پشتیبانی کند. او گفت: درست نخواهد بود که عراق همچنان بار گناهان یک دیکتاتور معزول را بدوش بکشد.

رییس جمهوری آمريکا گفت: ایالات متحده و عراق با همکاری و گسترش تعامل، فرصت دارند امنیت و کامیابی را در تمامی منطقه و در سراسر جهان پیش ببرند.

XS
SM
MD
LG