لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

مالکی: اختلافات داخلی در عراق باید از راه گفت و شنود برطرف شود


نوری المالکی، نخست وزیر عراق، می گوید مسایل موجود بین قانون گذاران در بغداد و اربیل، مرکز کردستان، و نیز اختلافات بین کردها و مردم اقوام دیگر باید از طریق گفت و شنود و در راستای قانون اساسی حل شود.

نوری المالکی که برای گفت و گو با رهبران آمریکا به واشنگتن آمده است، این نظر را روز پنجشنبه در سخنانی در موسسه آمریکایی صلح ابراز داشت و درباره انتحارات در کردستان و نیز اختلاف های قومی بین کردها و اعراب بحث کرد.

پیشتر، در روز پنجشنبه، در منطقه خودمختار کردستان عراق، سربازان، زندانیان و بیماران در پیشاپیش برگزاری انتخابات در روز شنبه، رای دادند.

انتظار می رود مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان و رییس فعلی دولت خودمختار بار دیگر برگزیده شود.

پیش بینی می شود دو حزب عمده در منطقه – حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق - اکثر ۱۱۱ کرسی پارلمان را تصاحب کنند. مجموعا ۱۰ کرسی برای مسیحیان و ترکمن ها کنار گذاشته شده است.

دو میلیون و پانصد هزار کرد واجد شرایط رای دادن هستند.

ماه پیش، منطقه کردستان برای نحستین بار و علی رغم اختلاف با دولت بغداد بر سر درآمدهای نفت، ارسال نفت به باراز بین المللی را آغاز کرد.

وزیر نفت عراق می گوید قراردادهایی که مقامات کرد با شرکت های نفتی خصوصی امضا کرده اند غیر قانونی است.

بارزانی همچنین خواهان همه پرسی درباره پیش نویس یک قانون اساسی شده است که مناطق مورد اختلاف، شامل کرکوک را زیر کنترل کردها قرار می دهد.

تنش های قومی بین کردها و اعراب، ویژه در کرکوک، تهدیدی برای ثبات عراق تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG