لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

بایدن: ایالات متحده از تمامیت ارضی گرجستان حمایت می کند


جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، بر حمایت ایالات متحده از تمامیت ارضی گرجستان تاکید گذاشته است، اما عمل نظامی برای بازگرداندن دو منطقه انشعابی گرجستان را که روسیه اینک به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت می شناسد، رد می کند.

بایدن این دو موضوع را روز پنجشنبه در سخنانی در پارلمان گرجستان عنوان کرد و از جامعه جهانی خواست در شناسایی استقلال سرزمین های آبخازی و اوستیای جنوبی در گرجستان، از روسیه پیروی نکنند. او همچنین از روسیه خواست آتش بسی را که به مناقشه کوتاه آن کشور و گرجستان در سال ۲۰۰۸ پایان داد، پای بند بماند و بر حمایت ایالات متحده از آرمان های گرجستان برای پیوستن به ناتو بار دیگر تاکید گذاشت.

بایدن سخنرانی در پارلمان گرجستان را در آخرین روز ماموریتی سه روزه به گرجستان و اوکراین ایراد کرد، هدف ماموریت این بود که بر حمایت ایالات متحده از دو جمهوری سابق اتحاد شوروی تاکید گذاشته شود.

پیش از این در روز پنجشنبه، بایدن محرمانه با میخاییل ساکاشویلی، رییس جمهوری گرجستان، گفت و گو کرد.

یک مقام ارشد آمریکا گفت معاون رییس جمهوری در پاسخ به تقاضای گرجستان برای تسلیحات تهاجمی جدید، تعهدی برعهده نگرفت. بایدن همچنین ساکاشویلی را تشویق کرد گام های بلندتری برای تقویت اصلاحات دموکراتیک بردارد، و سپس با رهبران اپوزیسیون، که می خواهند ساکاشویلی استعفا دهد، ملاقات کرد.

در مسکو، گریگوری کاراسین، معاون وزارت امور خارجه روسیه گفت کشورش برای جلوگیری از مسلح شدن دوباره گرجستان «اقدامات قاطعی» انجام خواهد داد. او گفت مسکو قطع همکاری های «نظامی – تکنیکی» و «نظامی – اقتصادی» را با هر کشوری که اسلحه به گرجستان تحویل دهد، بررسی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG