لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

آمریکا کمک های بیشتری برای پاکستان فراهم می آورد


ریچارد هالبروک فرستاده ویژه آمریکا ۱۶۵ میلیون دلار دیگر به پاکستان تعهد کرده است. قرار است از این پول برای کمک به کسانی که در حملات اخیر ارتش پاکستان علیه ستیزه گران طالبان در شمال غربی کشور دربه در شده اند، استفاده شود.

هالبروک این تصمیم را روز چهارشنبه در جریان چهارمین دیدار خود از پاکستان، از زمان برگزیده شدن به عنوان نمانیده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان اعلام کرد.

کمک آمریکا مجموعا به ۳۳۰ میلیون دلار بالغ می شود و به پاکستان در کوشش برای اسکان دوباره نزدیک به دو میلیون نفر کمک خواهد کرد.

ارتش می گوید نزدیک به سه ماه مبارزه با رزمندگان طالبان در دره سوات را به پایان می رساند و اینک توجه خود را بر تعقیب بیت الله محسود رهبران طالبان پاکستانی در وزیرستان جنوبی متمرکز می کند.

در جریان مذاکره با هالبروک، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، اعتراضات دولت خود را به حملات موشکی هواپیماهای بدون سرنششن آمریکا علیه ستیزه گران در منطقه قبیله ای تکرار کرد. او از آمریکا خواست اطلاعات محرمانه ای را که دارد بیشتر با پاکستان تقسیم کند و تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین همراه با تجهیزات و مهمات بهتر برای نبرد با شورشیان در اختیار پاکستان قرا دهد.

انتظار می رفت هالبروک با آصف علی زرداری، رییس جمهوری، نیز ملاقات کند.

او که روز پنجشنبه به افغانستان می رود، در جریان دیداری از پاکستان در ماه گذشته نسبت به هجوم احتمالی ستیزه گران اسلامی از افغانستان به پاکستان در پی حملات جاری علیه طالبان در جنوب افغانستان، ابراز نگرانی کرد.

هدف از عملیات، که در آن ۴ هزار تکاور دریایی آمریکا و سربازان بریتانیایی شرکت دارند، این است که امنیت در جنوب افغانستان، پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برقرار شود.

XS
SM
MD
LG