لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

یک فیلم کمدی تازه درباره وقایع خنده دارفارغ التحصیلی از دبیرستان


گزارش: آلن سیلورمن خبرنگار صدای آمریکا در هالیوود

در تازه ترین فیلم کارگردان سرشناس هالیوود «کریس کلمبوس» آرزوهای طلائی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان برای یک دختر زیبا و ملکه رسمی مجلس رقص دبیرستان، تبدیل به ماجراهای خنده آور عاشقانه با یک پسر زشت، دست و پا چلفتی و مضحک می شود که در نهایت از هردو قهرمان این فیلم، آدم های بهتری می سازد.

فیلم «من عاشق تو هستم بت کوپر» با شرکت هیدن پانتیر، از روی سریال تلویزیون «قهرمانان» ساخته شده است که آلن سیلورمن خبرنگارصدای آمریکا در هالیوود این گزارش را درباره آن تهیه کرده است:

در فیلم کمدی، من عاشق تو هستم بت کوپر، دنیس کوورمن، پسر خجالتی و درس خوانی که به خاطر شرایط ظاهری خود، در طول دوران مدرسه گوشه گیر و خارج از دور بوده و به خاطر درس و مشق زیاد، از اوقات خوشی که دیگران داشته اند بهره مند نشده است، پس از دریافت امتیازهای تحصیلی به عنوان شاگرد اول در مراسم فارغ التحصیلی و پیش از آن که راهی یکی از دانشگاه های معتبر کشور شود در نطقی روی صحنه، به عشق خود به زیباترین دختر مدرسه، بت کوپر اعتراف می کند.

بت کوپر دختری است که هرگز با امثال دنیس کوورمن حشر و نشر نمی کند و درواقع نخستین گفتگوی بین این دو برای اولین بار بلافاصله پس از اتمام مراسم فارغ التحصیلی دبیرستان انجام می گیرد.

برخلاف تصور دنیس کوورمن که با نزدیک شدن بت کوپر به او تصور می کند که آرزوهای دیرینش بالاخره به واقعیت پیوسته، داستان فیلم چرخش دیگری پیدا می کند و شیرین ترین رویاهای او تبدیل به وحشتناک ترین کابوس ها می شود. به خصوص پس از آن که بت کوپر پشت فرمان اتومبیل قرار می گیرد.

در طول شب، درحالی که دنیس و بت مدتی را با هم می گذرانند و حتی رابطه دوستی هم میان آن ها ایجاد می شود اما دنیس متوجه می شود که بت، آن دختر ایده آلی که او تصورش را می کرده نیست. بت هم متوجه می شود که در زندگی مسائل مهم تری هم از محبوب ترین و زیباترین دختر دبیرستان بودن وجود دارد.

هیدن پانتیرمی گوید نزدیک شدن به هواداران برنامه تلویزیونی «قهرمانان» به او کمک کرده است تا شخصیت «بت» را پیدا کند. این شخصیت هم چون شخصیت او در سریال قهرمانان یک چهره کلیشه ای از دختران دانش آموزی است که فقط به فکر مسائل ظاهری زندگی هستند: «من فکر می کنم این نوع دختران که در اغلب فیلم ها دیده می شوند به شکل نمادی از دختران دبیرستانی درآمده اند. دخترانی خوشگل و خوش هیکل که در چمن بازی تیم فوتبال مدرسه با اونیفورم تنگ و کوتاه به تشویق بازیگران می پردازند. به گمانم آن ها هم به همین دلیل مرا برای بازی در نقش بت انتخاب کرده اند.»

هیدن می گوید: «این جالب است که من هم به صورتی کلیشه ای در ایفای اینگونه نقش ها شناخته شده ام! از طرفی هم نمی توانم درک کنم که چگونه یک نفر بدون این که با شما یک کلام حرف زده باشد فکر می کند شما را می شناسد و یا حتی شما را دوست دارد. این یک ایده خیلی عجیب و غریبی است که من از آن سردرنمی آورم. اما به هرجهت بت این تصویر دخترزیبای محبوب و از خود راضی را به تماشاگر می دهد. با این وجود و پس از آن که دنیس و بت با هم از نزدیک آشنا می شوند تازه دنیس می فهمد که این دختر آن چیزی که او فکر می کرده است نبوده است. در عوض او را دختری پرحرارت، غیور، مهربان و سرشار از زندگی می یابد.»

پنتیر در ادامه این سخنان می گوید: «دختری که به نظر همه یک نمونه کامل از زیبایی، افاده، خوشی و خوش گذرانی است و دنیس را دلباخته خود کرده است نه تنها کامل نیست بلکه از عدم اتکاء به نفس هم رنج می برد و در نهایت در مقابل دنیس به خاطر دانش و فضیلت او خود را می بازد.»

کریس کلمبوس، کارگردان فیلم می گوید، دو شخصیت بت با بازی هیدن پنتیر و دنیس با بازی پل راست، کم کم در طول وقایع شب پس از فارغ التحصیلی به این نتیجه می رسند که زندگی واقعی با زندگی دبیرستانی از زمین تا آسمان فرق دارد:«شخصیت بت کوپر با تمام زرق وبرق هایش در طول دوران چهارساله دبیرستان در روز فارغ التحصیلی به صورتی محو می شود و او را به سوی یک زندگی معمولی سوق می دهد. شخصیت دنیس کوورمن که چهار سال از بدترین دوران زندگی خود را در دبیرستان گذرانده است در شب فارغ التحصیلی تازه متوجه می شود که آینده درخشانی در انتظار اوست.»

کلمبوس می گوید:« من واقعا از ماجرای این دو نوجوان که درست نقطه مقابل یکدیگر هستند به حیرت افتادم. درواقع این یکی از چالش های بزرگ من به عنوان کارگردان بود که بتوانم رابطه بین این دو را تا حد امکان واقعی نشان دهم. به صورتی که تماشاگر بتواند آن را بی چون و چرا باور کند.»

کریس کلمبوس کارگردان دو فیلم نخست هری پاتر و فیلم های پرفروشی چون «خانم داوت فایر» و «هوم الون» می گوید: فیلم «من عاشق تو هستم بت کوپر» او را به ریشه های اولیه کارگردانی اش در هالیوود بازگردانده است: «بعد از فیلم های هری پاتر، به خصوص پس از آن که من به مقدار قابل توجهی سرمایه دست پیدا کردم که با آن بتوانم هر فیلمی را که می خواهم بسازم احساس کردم دارم کم کم آن انرژی فیلم سازی ام را از دست می دهم و بدون تعارف باید بگویم داشتم کم کم تنبل می شدم! این بود که با این فیلم تازه می خواستم برگردم به دوران دهه ۸۰ فیلمسازی خودم. زمانی که تازه شروع به کار کرده بودم و فیلمنامه هایی چون گرملین و گونیز را نوشته بودم. حتی آن دورانی که نخستین فیلم خودم با نام «ماجراجویی های یک پرستار بچه» را ساخته بودم.»

کلمبوس می گوید: «من احساس می کنم فیلم بت کوپر در ادامه همان دوران ساخته شده است. یعنی من تصمیم گرفتم برگردم به آن زمان و ببینم چه اتفاقی می افتد. بودجه های عظیم راکنار بگذارم و از بازیگران گمنام استفاده کنم (البته به جز هیدن)و ببینم تا چه مقدار از آن کارگردان تهی دست آن دوران در من باقی مانده است و این که آیا بدون پول و سرمایه کنونی هنوز هم می توانم یک فیلم خوب بسازم که تماشاگران هم از آن لذت ببرند؟»

فیلمنامه «من عاشق تو هستم بت کوپر» را لری دویل نوشته است و از روی نوولی به همین نام اقتباس شده است.

XS
SM
MD
LG