لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

نماینده رابرت ردفورد برای حمایت از اعتصاب غذای روشنفکران و هنرمندان ایرانی به نیویورک می رود


رابرت ردفورد هنرپیشه و کارگردان معروف سینمای آمریکا ضمن ارسال نامه ای به منظور حمایت از اعتصاب غذای روشنفکران و هنرمندان ایرانی در مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک، دختر خود ایمی را به نمایندگی از سوی خود برای حضور در این تظاهرات به نیویورک خواهد فرستاد.

رابرت ردفورد در نامه ارسالی خود نوشته است «حوادث یک ماه گذشته ایران تکان دهنده بود. بسیاری از مردم در این رویداد کشته، و صدها انسان بی گناه زندانی شدند. من قویاً از حقوق بشر مردم ایران دفاع می کنم. اعتصاب غذا در برابر سازمان ملل یک شیوه جلب توجه جهان نسبت به وضعیت اسف بار زندانیان سیاسی درایران است. من از این تلاش حمایت می کنم، و دخترم، ایمی ردفورد، به نشان بیان همبستگی ام با ملت ایران، و به امید دست یافتن به هدف انسانی آزادی زندانیان سیاسی در ایران در آنجا حضور خواهد یافت.»

اکبر گنجی، فعال سياسی و روزنامه نگار ایرانی ساکن آمریکا پیش از این علام کرده است که از روز چهارشنبه اين هفته برای مدت سه روز در مقابل دفتر سازمان ملل در نيويورک در حمايت از خواست های مردم ايران و آزادی زندانيان سياسی دست به اعتصاب غذا می زند.

به دنبال این اعلامیه هفته گذشته ۲۶ تن از روشنفکران، فعالان سياسی و مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که از روز ۳۱ تير تا دوم مرداد ماه، (۲۲ تا ۲۴ ماه ژوئیه)، در حمايت از جنبش مردم ايران و اعتراض به سرکوبی بسیارخشونت آمیز و بیرحمانه رژیم جمهوری اسلامی به آن ها، در برابر سازمان ملل متحد در نيويورک دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

متن این بیانیه و دعوت به اعتصاب غذا در مقابل سازمان ملل متحد به شرح زیراست:

«مردم شريف ايران با حضور گسترده خود در انتخابات ۲۲ خرداد نشان دادند كه على رغم نقايص اساسى نظام انتخاباتى در ايران ترجيح مى دهند كه سرنوشت خود را به شيوه هاى مسالمت آميز و دموكراتيك تغيير دهند. متاسفانه دولت حاكم بر ايران حق مشاركت موثر شهروندان ايرانى را در تعيين سرنوشت شان پاس نداشت و با تقلبى گسترده اين حق اساسى مردم ايران را به نحو گسترده ای نقض كرد، و آشكارا عليه مردم خود دست به كودتا زد. و تاسف بيشتر آنكه دولت برآمده از كودتا در برابر موج اعتراضات گسترده اما آرام و صلح جويانه مردم نسبت به نقض آشكار حقوق اساسى شان دست به سركوبى بسيار خشونت آميز و بى رحمانه زده است و شمار زيادى از فعالان سياسى، روشنفكران، روزنامه نگاران، و مردم عادى در خيابانها را بر خلاف رويه هاى قانونى بازداشت و راهى سلولهاى انفرادى كرده است، و بنا به اطلاعات موثق آنها را تحت انواع فشارهاى شديد روحى و جسمانى قرار مى دهد تا به جرایم ناكرده اعتراف كنند.

ما امضا كنندگان اين نامه براى اعلام پشتيبانى از جنبش سبز مردم ايران، محكوم كردن تقلب گسترده درانتخابات، سركوب بى رحمانه اعتراضات مردمى، و بازداشت غيرقانونى صدها شهروند و فعال سياسى و اجتماعى در ايران به مدّت سه روز از ۳۱ تير تا ۲ مرداد ماه (۲۲ تا ۲۴ جولاى) در برابر مقر سازمان ملل متحد در نيويورك دست به اعتصاب غذا خواهيم زد تا صداى مظلوميت مردم شريف ايران زمين را به گوش جهانيان برسانيم، و از اعضاى مسؤول جامعه جهانى بخواهيم كه مصرانه و بجدّ از دولت جمهورى اسلامى بخواهند كه تمامى بازداشت شدگان را بسرعت و بدون هيچ قيد و شرطى آزاد نمايند. با توجه به وضعيت نگران كننده ى در معرض خطر بودن جان و سلامتى بازداشت شدگان اخير، خواستار ديدار نماينده دبير كل سازمان ملل متحد با بازداشت شدگان و آزادى فورى نامبردگان هستيم.

هم چنين ما امضا كنندگان اين نامه از تمامى هموطنان مقيم آمريكا دعوت مى كنيم كه براى اعلام حمايت خود از جنبش سبز مردم ايران، و نيز اعلام همبستگى با بازداشت شدگان اعتراضات هفته هاى اخير در ايران در تاريخ هاى ياد شده به اين همايش اعتراضى در برابر مقر سازمان ملل متحد بپيوندد، و سفير و صداى رساى هموطنان خود در اين روزهاى حساس و دشوار باشند.»

حوزه کازونوا جامعه شناس برجسته اسپانیایی تبار و نوآم چاومسکی فیلسوف آنارشیست و نظریه پرداز آمریکایی نیز از نخستین کسانی بودند که از اعتصاب غذای ایرانیان در نیویورک به نفع مردم ایران حمایت کردند. چاومسکی در نامه ای خطاب به گنجی نوشته است: «اکبر. خبر مشارکت شما در اعتصاب غذا در حمایت از حقوق بشر و آزادی زندانیان سیاسی مرا بسیار خشنود کرده و تحت تاثیر قرار داد. این هدف، بسیار ارزشمند است. امیدوارم که قادر به پیوستن به شما در مقابل سازمان ملل باشم.»

گوگوش خواننده ساکن لس آنجلس یکی از نخستین هنرمندان ایرانی بود که حمایت خود را از اعتصاب غذای روشنفکران ایرانی در مقابل سازمان ملل متحد نشان داد و در اعلامیه ای خطاب به هموطنان خارج از کشور نوشت: «در یکماه اخیر به دقت اخبار و رویدادهای ایران را تعقیب کرده و می‌کنم. با دیدن تصاویر مردمی که زخمی و کشته می‌شدند، گریستم و می‌گریم. همچون همه ایرانیان مقیم خارج، دل من در شهرهای ایران است. در تمامی لحظات کوشش می‌کنم تا در عالم خیال به سلول های انفرادی زندانها بروم و از نزدیک شاهد آنچه بر آنها می‌رود باشم. این تجربه دردناکی است که از سر می‌گذرانم. با خود می‌اندیشم وقتی تجربه خیالین سلول های انفرادی این همه دردناک است، فرزندان دلیر ایران چگونه این تجربه عینی را از سر می‌گذرانند. یک سو زندانیان چشم بسته و بی خبر از دنیا قرار دارند، و در سوی دیگر، بازجویانی که از هر وسیله ای برای خرد کردن فرزندان دلیر ایران زمین استفاده می‌کنند. باید برای آزادی آنها کاری کرد.

من ضمن اعلام حمایت از اعتصاب غذای اکبر گنجی و دیگر روشنفکران ایران در برابر مقر سازمان ملل در نیویورک، از همه ایرانیان مقیم آمریکا دعوت می‌کنم تا در این تحصن شرکت کنند و صدای اعتراض مردم ایران را به گوش جهانیان برسانند. من هم به عنوان یک ایرانی، که دل در گرو آبادی و آزادی و سربلندی ایران دارد،در اولین روز این برنامه در کنار شما در این تحصن شرکت خواهم کرد تا بتوانیم برای آزادی کلیه زندانیان سیاسی- عقیدتی گامی به پیش برداریم. دوستدار همه شما- گوگوش»

خوانندگان دیگر، ابی و فرامرز اصلانی نیز حمایت کتبی خود را از تحصن در مقابل ساختمان سازمان ملل متحد اعلام کرده اند و شهیار قنبری درنامه ای شاعرانه خطاب به هموطنان ایرانی خارج از کشور نوشته است:

من هستم، اما آزاد نیستم.
چرا که بال پرواز همه را، دیر زمانی است در سرزمین ام بریده اند.
آزاد نیستم چرا که زندانبان ،قافله سالار است.
آزاد نیستم چرا که قفس ساز، پر پروانه ها را سوزانده است.
آزادی شیدایان ایران، اما، شادا، که در برابرش ایستاده اند.
از اینجا که هستم، دستم را دراز می کنم به سمت آفتابی اکبر گنجی و دیگر روشنفکران و مبارزان هم سرزمین ام تا فریادشان در برابر سازمان ملل متحد، به گل بنشیند.
کاری کنیم که از ۲۲ تا ۲۴ جولای، نیویورک از آن ما باشد.
به همه عاشقان رهایی ایران هم پیشنهاد می کنم که به این حرکت عاشقانه وصل شوند.
روزی نزدیک ، من و تو هم به آزادی خواهیم رسید. اگر که حتی یک پرنده ی دیگر در قفس ایران زمین، اسیر نباشد.
سبز باشید، سبز و آفتابی
شهیار قنبری

XS
SM
MD
LG