لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

گشایش یک پارک معلق با صفا در وسط جنگل آسمانخراش های نیویورک


گزارش: برنارد شوسمان، خبرنگار صدای آمریکا در نیویورک

یک ایستگاه راه آهن قدیمی در شهر نیویورک یک بار دیگر به کار گرفته شده است. اما این بار، این قطار راه آهن بجای بارکشی حیوانات اهلی به کار حمل و نقل شادی آفرین اهالی شهراختصاص دارد وانگیزه ای است برای بهبود شرایط اقتصادی در محله های مختلف شهر نیویورک. این خط آهن هوائی، با یک طراحی مدرن و نوگرا، تبدیل به یک پارک هوائی در وسط شهر نیویورک شده است.

این پدیده نوین و تفرجگاه قرن بیست و یکم شهر نیویورک، هایلاین، « خط هوائی بالا» و یا « پارک معلق» نامیده می شود و زمانی محل عبور ومرور راه آهن قدیمی بوده است که منابع غذایی این شهر را از راه حمل و نقل مرغ و خروس و گاو و گوسفند به کشتارگاه های مختلف تامین می کرده است.

در سال ۱۹۸۰ ، خط هوائی قدیمی برای آخرین بار با حمل بوقلمون های یخ زده به نواحی پائین شهر منهتن در نیویورک به کار خود پایان داد. در شهری پرجمعیت و پر دغدغه چون نیویورک، این راه آهن هوائی که هم اکنون تبدیل به یک پارک تفریحی شده است، فضای بازی در اختیار ساکنان شهر و نیزجهانگردان متعدد آن می گذارد تا بتوانند مدت زمانی را در حالت استراحت و تمدد اعصاب بگذرانند. آن هم در محله هایی که پیش از این به خاطر کشتارگاه های متعددی که در آن قرار داشته معروف بوده است.

این محله های خاکستری و کسل کننده اطراف کشتارگاه های تعطیل شده ناگهان یکشبه کاملا عوض شده اند و همین خط هوائی بالا و باغ معلق است که این تغییرات مطلوب و ناگهانی را بوجود آورده و هم اهالی نیویورک و هم دیدارکنندگان از این شهر را با شگفتی و تازه گی غیرمترقبه ای روبرو ساخته است.

باغ های معلق خط هوائی تازه، جنبه مرغزارهای میان کویری را دارند که وسط جنگل آسمان خراش های نیویورک خودنمایی می کنند. راهروهای این ایستگاه قدیمی، هم اکنون منزلگه بیش از ۱۰۰ نوع گل و گیاه مختلف است. این گیاهان از زمانی که رفت و آمد قطار ها متوقف شد به صورت خودرو در نواحی مختلف وبین خطوط آهنی راه آهن روئیده اند. هم چنین تمام محله هایی که در اطراف این باغ معلق و خط هوائی تازه قرار گرفته اند احیا شده و جان تازه ای گرفته اند.

ساختمان های تازه در اطراف باغ معلق همه جا به چشم می خورد. ساختمان های مسکونی ، آسمانخراش ها و اماکن کسب و کار، رستوران های گوناگون و حتی یک موزه جدید نیز ناگهان در اطراف این پدیده طبیعی و تازه شهر نیویورک طاهر شده اند.

ساکنانی که در کنار این باغ معلق هوائی زندگی می کنند در عین حالی که از ایجاد آن احساس خوشحالی می کنند اما در عین حال نگران هستند. یکی از این افراد می گوید:« ناگهان قیمت خانه های مسکونی در اطراف باغ معلق به شکل سرسام آوری بالا رفته است و واقعا این مسئله را مشکل ساخته است که افرادی از طبقه متوسط و کارگر بتوانند در این مناطق جایی برای زندگی پیدا کنند. البته همانطور که می دانید این باغ معلق هم باعث عزت و افتخار است و هم این که یک بار دیگر شکاف های طبقاتی در این شهر را بیشتر ساخته است. بایستی کمی به این مسائل هم اندیشید اما در هر صورت مسلما ما از داشتن چنین محلی به خود می بالیم.»

نخستین بخش باغ معلق، رسما در ماه مه گذشته پس از ۱۵ سال طرح و توسعه و غلبه یافتن بر مشکلات سیاسی که بر سر راه این پروژه وجود داشت گشایش یافت.

مایکل بلومبرگ، شهردار شهر نیویورک همراه با دایان فرستنبرگ، طراح معروف مد که بانی خیر واز پشتیبانان این طرح محسوب می شود در این مراسم گشایش شرکت داشتند. بری دیلر، شخصیت رسانه ای بانفوذ ساکن نیویورک، روبان مخصوص این مراسم گشایش را قیچی کرد.

دایان فرستنبرگ به خبرنگاران گفت :« من از این که می توانم بخشی از این پروژه، این محله، این شهر باشم به خودم می بالم. امروز می بینیم که یک بار دیگر رویاها به واقعیت پیوستند و هرکدام از ما اهالی شهر نیویورک پس از این می توانیم گوشه ای از این باغچه زیبا را از آن خود سازیم.»

دو قسمت اول باغ معلق نزدیک به۱۵۲ میلیون دلار خرج برداشته است. بیش از ۴۴ میلیون دلار از این مبلغ توسط مردم شهر نیویورک پرداخته شده است. اما دیدارکنندگانی که تا کنون از این اماکن طبیعی و زیبای وسط شهر نیویورک دیدن کرده اند معتقدند این پروژه ارزش معنوی به مراتب بیش از این مبالغ را دارد و از این که در طول این سال ها در انتظار گشایش آن بوده اند خوشحالند و به نظر می رسد انتظارات آن ها برآورده شده است.

XS
SM
MD
LG