لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۱

بحث بر سر مخفی نگه داشتن اطلاعات سازمان سی آی ای از کنگره آمریکا ادامه دارد


بحث بر سر اقدام مسئولان سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا، سی آی ای، در مخفی نگه داشتن برخی برنامه های محرمانه ویژه از کنگره این کشور در زمان دولت جرج بوش همچنان ادامه دارد.

گزارش روز یکشنبه روزنامه نیویورک تایمز می گوید که دیک چینی معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا به سی آی ای دستور داده بود تا برخی اطلاعات مربوط به یک برنامه مبارزه با تروریسم را به کنگره ارائه ندهد. این گزارش به منابعی اتکا دارد که نامشان را ذکر نمی کند.

طبق قانون آمریکا سازمان های اطلاعاتی و امنیتی موظف هستند که اعضای کلیدی کنگره این کشور را از اقدامات و فعالیت های ویژه خود مطلع سازند.

دیان فینستین، سناتور دمکرات روز یکشنبه در یک برنامه خبری در تلویزیون فاکس آمریکا گفت لئون پانتا، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ماه گذشته درباره برنامه مورد بحث با نمایندگان کنگره گفت و گو کرد. به گفته این سناتور دمکرات آقای پانتا اعلام کرده که دیک چینی دستور داده بود که کنگره نباید از این برنامه خاص آگاه شود. خانم فینستین تأکید کرد که چنین چیزی دیگر نباید تکرار شود.

جان کرنین سناتور جمهوری خواه نیز در همین برنامه تلویزیونی ضمن تأکید بر این نکته که کنگره آمریکا باید دراین زمینه مطلع می شد، با عملکرد اعضای حزب دمکرات و یکصدا گناهکار دانستن دیک چینی، مخالفت خود را اعلام کرد.

همزمان سناتور جمهوری خواه جان مک کین نیز می گوید جزئیات این امر را نمی داند اما تصور می کند اطلاعات مفقوده بسیاری درباره این مسئله وجود دارد که باید روشن شود و دیک داربین سناتور دمکرات نیز در شبکه تلویزیونی ای بی سی، خواستار تحقیق و تجسس دراین زمینه شد.

روز شنبه، خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت مایکل هایدن رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ادعاها مبنی بر مخفی ماندن برخی اسناد مربوط به یک برنامه که پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر انجام شد را رد کرد.

این برنامه از جمله شامل شنود تلفنی و کنترل روابط اینترنتی، با هدف شناسایی روابط مربوط به شبکه تروریستی القاعده بود.

XS
SM
MD
LG