لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

زدو خورد پلیس ضد شورش با چندین هزار نفر از معترضان در نزدیکی مسجد قبا در تهران


گزارش های تایید نشده حاکی است پلیس ضد شورش با چندین هزار نفر از معترضان در نزدیکی مسجد قبا در تهران در مراسمی که بمناسبت سالگرد بمب گذاری هفت تير ١٣٦٠ که به کشته شدن آيت الله بهشتی منجر شده بود، به زدو خورد پرداختند.

همچنین روز يکشنبه رسانه های دولتی ايران گزارش دادند اكبر هاشمى رفسنجانی رئیس جمهوری پيشين جمهوری اسلامی از دولت خواسته است که به شکايات نامزدهای مقام رياست جمهوری در انتخابات ٢٢ خرداد ماه گذشته، رسيدگی کامل کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به تازگی جشن پیروزی محمود احمدی نژاد را تحریم کرده بود نیز از موضع رسمی دولت فاصله گرفته است. آقای لاريجانی به تازگی از مجلس خواسته است تخقيقاتی را درمورد خشونت های بعد از انتخابات به «شيوه ای منصفانه و متعادل،» به انجام رساند.

ایران محدودیت های سنگینی را بر روزنامه نگاران وضع کرده است. خبرنگاران بين المللی اجازه ندارند دفاتر و هتل های خود را برای جمع آوری خبر و تهيه گزارش از اعتراضات، ترک کنند. مقامات ده ها تن از استادان دانشگاه، دگر انديشان و شهروندان را در پی آغاز سرکوب های بعد از انتخابات، بازداشت کرده اند.

آمار رسمی تعداد کشته شدگان در خشونت های بعد از انتخابات ١٧ نفر اعلام شده است اما شاهدان عينی ارقامی به مراتب بالاتر را ذکر کرده اند.

همچنین روز يکشنبه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران بریتانیا و ایالات متحده را بخاطر آنچه اظهارات بی معنی درباره ايران توصيف کرد، متهم کرد.

جمهوری اسلامی ايران بریتانیا و ایالات متحده را به دخالت داشتن در تظاهرات های خیابانی و خشونت های بعد از انتخابات ٢٢ خرداد متهم کرده است.


XS
SM
MD
LG