لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

جون بایز، بان جووی، اندی و آبجیز از ایران می خوانند


رویدادهای اخیر در ایران و اعتراض های مردم به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، به صورت یکی از مهم ترین جنبش های آزادی خواهی مردمی در مطبوعات جهان انعکاس یافته و نه تنها مردم عادی را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است بلکه همدردی هنرمندان، از جمله شاعران، نویسندگان، اهل تفکر و فیلسوفان و به ویژه موسیقی دان ها و آهنگسازان را به شدت برانگیخته است.

جون بایز، خواننده قدیمی که در دوران هیپی های آمریکا به همراه باب دیلان و گروهی دیگر از هنرمندان هم دوره خود از پرچم داران جنبش های آزادی مدنی در آمریکا محسوب می شد، ضمن ارسال پیامی برای مردم آزادی خواه ایران بر روی سایت اینترنتی خود، ضمن خواندن یک ترانه انگلیسی و فارسی، از اقدامات آن ها برای دسترسی به آزادی ها مدنی دفاع کرده، به آن ها درود فرستاده وحمایت بلاشرط خود را از این جنبش اعلام کرده است.

جون بایز روی خط سبزی در سایت اینترنتی خود نوشته است «به مردم ایران: ما مردم جهان شاهد جنبش صلح آمیز شما هستیم و در صدای سکوت شما نیروی عدم خشونت را می بینیم و می شنویم. در تمام آن لحظاتی که شما آرام با رعب و وحشت رویارو می شوید این شجاعت شما، ما را به شوق می آورد و فداکاری هایتان الهام بخش ما می شود. من بسیار سعادتمند هستم که تا امروز زنده هستم و می توانم شاهد این جنبش عظیم باشم. دعای خیر من، عشق و حمایتم در هرلحظه با شماست.»

گروه آبجیز، یک گروه ایرانی در سوئد که به شیوه تلفیقی پاپ، راک، رگه می خوانند از دو خواهر ایرانی به نام صفورا وملودی صفوی تشکیل شده است. ملودی خواهر بزرگ تر در گروه آبجیز کار ترانه سرایی گروه را انجام می دهد و صفورا آهنگ های گروه را می سازد. آن ها هم چنین از همکاری برادر خود صوفی صفوی، نوازنده جاز و باسیست سوئدی نوروژی ارلاند و پائولو مورگای شیلیائی و نوازنده سازهای کوبه ای و نیز «جوان» یک نوازنده گیتار سوئدی نیز برخوردارند.

گروه آبجیز در روزهای اخیر ترانه تازه ای را به نام «بیا» به مناسبت وقایع اخیر داخل ایران ساخته و در یک ویدیو موزیک ضمن نمایش صحنه هایی از اعتراضات مردم ایران درخیابان های شهرهای مختلف و سرکوب های خشونت بار علیه آن ها در این ترانه از گروه های بسیج، پلیس و ضربت خواسته تا به مردم ایران بپیوندند و دست از این خشونت ها بر علیه برادران و خواهران خود بردارند:

«بیا

قلب خود را باز کن و

اسلحه ات را بر زمین بگذار..

جنگ دیگر بس است

ما همه یکی هستیم.

بیا توهم یک بارو واسه همیشه

به جمع عاشقان بپیوند و ببین چه می شه

دیگه تو زورخونه ها هم مردامون شریفند

پابرهنه با یک لنگ صدتا هم وزنو حریفند

تو با زانو بند و نقاب و باتوم و کلاه خود

ناز نفست برادر..مردانگی ات همین بود؟

بزار بزن و بشکن بسوزون و در رو

خدا که از زیر نقاب نمی بینه چشاتو؟

بیا توهم یک بار و واسه همیشه

به جمع عاشقان بپیوند و ببین چه می شه»

در شهرلس آنجلس و درمیان جامعه هنرمندان ایرانی این شهر، خوانندگان هریک به سهم خود به فعالیت برای حمایت از جنبش های آزادی خواهی مردم ایران پرداخته اند. در حالیکه بسیاری از این هنرمندان هر شب در مقابل ساختمان فدرال برای نمایش همبستگی خود با مردم داخل ایران در جمع مردم حضور دارند بسیاری از آن ها از جمله لیلا فروهر، اندی و ابی کنسرت های خود را لغو کرده اند. خواننده قدیمی اپرا و ترانه های فولکلوریک ایران مینو جوان ترانه ای به نام « ندای آزادی» ساخته است که در رادیوهای و تلویزیون های محلی پخش می شود.

با پخش گسترده ترانه جون بایز در سایت های اینترنتی مختلف و تلویزیون های جهانی، اندی خواننده ارمنی تبار ایرانی ساکن لس آنجلس، اجرای دو صدایی تازه ای از ترانه مشهور ستاره موسیقی راک «بان جووی» را با هم خوانی این هنرمند اجرا کرده است به نام «در کنار من بایست» که ویدیوهای آن روی سایت اینترنتی «یوتیوب» منتشر شده است.

این ترانه به عنوان «همبستگی جهانی با جنبش مردم ایران» تهیه و منتشر شده است و شعار آن «ما یکی هستیم» است و در استودیویی در هالیوود در روز ۲۴ ماه ژوئن ضبط شده است. ریچی سامبوزا گیتار نواز برجسته موسیقی راک نیز اندی و بان جووی را همراهی کرده است.

اندی یکی از خوانندگان ایرانی ساکن لس آنجلس است که از معروفیت جهانی برخوردار است و هواداران زیادی در ایران و تاجیکستان دارد.

XS
SM
MD
LG