لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

مردم آلبانی برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رأی رفتند


مردم آلبانی برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رأی رفتند. این انتخابات در امید آلبانی به پیوستن به اتحادیه اروپا امری کلیدی به شمار می رود و غرب آن را آزمايشی برای ثبات و دموکراسی در اين کشور حوزه بالکان و شايستگی پيوستن آن به اتحاديه اروپا ميداند.

انتخابات روز یکشنبه هفتمین انتخابات پس از فروپاشی کمونیسم در دهه ۱۹۹۰ است و تنها چند ماه پس از پیوستن آلبانی به ناتو برگزار می شود.
هیچ کدام از انتخابات پیشین این کشور با استانداردهای بین المللی برای برگزاری سالم و عادلانه مطابقت نداشت.
دست کم ۳۰۰۰ ناظر انتخاباتی که ۵۰۰ تن از آنان شهروندان خارجی هستند، بر روند رأی گیری نظارت دارند و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر بی نظمی در روند انتخابات مخابره نشده و رابرت بوش، فرستاده سازمان امنیت و همکاری اروپا وضعیت حاکم بر آن را آرام توصیف کرده است.
جان ویترز سفیر آمریکا در آلبانی پیشتر در روز یکشنبه، در یک کنفرانس خبری گفت برگزاری آزاد، عادلانه و شفاف انتخابات مسئله مهمی است.

برای اطمینان دادن به افکار عمومی درباره نتایج انتخابات، آمریکا یک سیستم جداگانه موازی را برای شمارش آرا در نظر گرفته است.
«سالی بريشا» نخست وزير آلبانی و حزب دموکرات او، در اين انتخابات، با حزب اپوزيسيون سوسياليست به رهبری «ادی راما»، رقابت سختی دارند.

XS
SM
MD
LG