لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

ايرانيان در اعتراض به نتايج اعلام شده انتخابات رياست جمهوری به خياباتها ريختند


ايرانيان در اعتراض به نتايج اعلام شده انتخابات رياست جمهوری به خياباتها ريختند
ايرانيان در اعتراض به نتايج اعلام شده انتخابات رياست جمهوری به خياباتها ريختند

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ایرانیان در اعتراضی مسالمت آمیز به آن به خیابان ها ریختند. کوشش های آنها برای بیان دیدگاه ها و نقطه نظرهایشان با خشونت نیروهای امنیتی، که از گاز اشک آور، چماق، و در چندین مورد از گلوله استفاده می کردند، روبرو شد.

پرزیدنت باراک اوباما در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت ایالات متحده و جامعه بین المللی از تهدیدها، ضرب و شتم ها و دستگیری های چند روز گذشته وحشت کرده و به خشم آمده اند:
**** من این اقدامات ناعادلانه را محکوم می کنم، و در سوک هر یک از بی گناهانی که جان خود را از دست داده اند، به مردم آمریکا می پیوندم.

آقای اوباما گفت علیرغم کوشش های دولت ایران برای بستن رسانه های مستقل در کشور، تصویرهای نیرومند و کلمات سوزنده ای از طریق تلفن های همراه و کامپیوترها منتشر شده است:
**** ما تصویرهای والائی و کرامت بی زمان دهها هزار ایرانی را که در سکوت راه پیمائی می کردند دیدیم. مردمی از هر سن و سال را دیدیم که همه چیز خود را بخطر انداختند، تا بر این خواست که رای هایش شمرده شود و صدایشان شنیده شود تاکید بگذارند. بالاتر از همه، ما زنان شجاعی را دیده ایم که در برابر بیرحمی و تهدیدها ایستادند، و تصویر تکان دهنده زنی را که هدف گلوله قرار گرفت، خونش خیابان را پوشاند و جانسپرد تجربه کرده ایم.

پرزیدنت اوباما تاکید کرد که ایالات متحده به حاکمیت ایران احترام می گذارد و در امور آن مداخله نمی کند. اما گفت لازم است شاهد شجاعت و والائی مردم ایران باشیم:
**** مردم ایران از حق جهانی گردهمایی و آزادی بیان برخوردار هستند. اگر دولت ایران در جستجوی احترام جامعه جهانی است، باید به این حقوق احترام بگذارد، و به اراده مردم خود توجه کند. دولت باید از طریق جلب رضایت مردم حکومت کند، نه از راه ارعاب.

پرزیدنت اوباما گفت: این خواست مردم ایران است، و آنها سرانجام در باره اقدامات دولت خود، داوری خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG