لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

چهره های سیاسی آمریکا درباره موضع گیری درقبال ایران تبادل نظر می کنند


درگیری های مرگبار در ایران به موضوع بحث ها و مذاکرات در واشنگتن تبدیل شده و صاحب نظران سیاسی بر سر درست بودن موضعگیری باراک اوباما درباره آن نظرات گوناگون دارند.

لیندزی گراهام، سناتور آمریکایی از حزب جمهوری خواه، روز شنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ABC پاسخ آقای اوباما درباره تحولات اخیر ایران را«منفعلانه» توصیف کرد.

او گفت آقای اوباما باید در حمایت از تظاهرکنندگان و معترضان به انتخابات ریاست جمهوری در ایران پیامی محکم تر برای آنان بفرستد.

آقای اوباما روز شنبه با صدور بیانیه ای گفت جهان ایران را نظاره می کند و ایالات متحده در کنار تمامی افرادی که به جستجوی حقوق خود برای تجمع و آزادی بیان تلاش می کنند، می ایستد.

کریستوفر داد، سناتور دمکرات نیز در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ABC موضع گیری رئیس جمهوری آمریکا را قوی توصیف کرد و گفت اجازه دادن به حکومت جمهوری اسلامی ایران برای این که ادعا کند تظاهرات مردمی با هدایت آمریکا انجام می گیرد، بدترین نکته است.

آقای داد همچنین گفت باراک اوباما «برلبه ای بسیار باریک» گام برمی دارد.

اوان بای، دیگر سناتور دمکرات نیز روز یکشنبه به شبکه فاکس نیوز گفت دولت ایران در صورتی می تواند آمریکا را به دخالت متهم کند کهباراک اوباما خواستار تغییر حکومت ایران شود. آقای بای گفت چنین مسئله ای به ایران امکان می دهد تا نگرانی منطقه ای درباره وضعیت ایران را از دوش خود باز کرده و آن را بر عهده آمریکا بگذارد. آقای گراهام گفت حمایت از تظاهرات مردمی علیه حکومت در حال حاضر بیش از مذاکرات هسته ای حائز اهمیت است.

XS
SM
MD
LG