لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

مهدی کروبی از شورای نگهبان خواست با ابطال انتخابات بقای نظام را تضمین کند


اندکی پس از برگزاری نماز جمعه در تهران به امامت آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، مهدي كروبي با نگارش نامه اي سر گشاده به شوراي نگهبان خواستار ابطال انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري و برگزاري مجدد آن شد. كروبي در اين نامه خطاب به اعضاي شوراي نگهبان نوشت:«‌ با رأی عادلانه درباره انتخابات و ابطال آن و برگزاری انتخابات مجدد اراده ملت را بپذيريد و بقاي نظام را تضمين كنيد كه اين به عدالت نزديكتر است چراكه اكنون زمان انتخاب شورای نگهبان است.»

مهدی کروبی که در نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری اخیر بنا به اعلام وزارت کشور جمهوری اسلامی کمتر از یک میلیون رأی کسب کرده در ادامه می گوید:« سوءاستفاده برگزاركنندگان انتخابات از موقعيت خود در دولت، دخل و تصرف در رأی صندوقها و وعده و وعيدهاي غيرقانوني و شبه قانوني، اتهام پراكني و پرده دری تنها پرده هايي از اتهاماتی هستند كه تفصيل آنها در شكايت اينجانب به شوراي نگهبان آمده است. من به قانون عمل ميكنم و باوجود برخي باورها درباره عدم بيطرفي نهادهاي داوري كننده انتخابات هنوز اميدوارم شوراي نگهبان به وظيفه قانوني خود عمل كند و اين انتخابات را باطل اعلام كند».

او خطاب به اعضای شورای نگهبان می گوید شما مهمترين ظرفيت قانوني در اصلاح اين وضع هستيد كه ميتوانيد با كمترين هزينه، خواست ملت را برآورده سازيد.

مهدی کروبی با اشاره به «ایجاد جو التهاب و اعتراض در جامعه، خس و خاشاك خواندن مردم، حمله به اجتماعات مسالمت آمیز و آرام مردم با چماق و قمه و مهندسي آشوبها، حمله به كوي دانشگاه و خانه هاي مردم، سانسور رسانه ها و محدوديت سايتها ، قطع موبايلها و پيامكها، بازداشت چهره های سیاسی و روشنفكران و کشتن مردم در میدان آزادي» از شورای نگهبان می خواهد که با رأی عادلانه درباره انتخابات و ابطال آن و برگزاری انتخابات مجدد اراده ملت را بپذيرد و بقای نظام را تضمين كند كه اين به عدالت نزديكتر است.

در واکنش به سخنان روز جمعه آیت الله خامنه ای، نیکولا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه اظهار امیدواری کرد که رهبران جمهوری اسلامی از اقدامات «جبران ناپذیر»بپرهیزند. آقای سرکوزی گفت ما از ایران حمایت می کنیم که امروز در خیابان ها حضور دارند.»

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفت:« دولت جمهوری اسلامی ایران باید نشان دهد که سرکوب و خشونت روزهای اخیر را تکرار نمی کند» و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان سخنان آیت الله خامنه ای را «نا امید کننده» خواند.

همزمان سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای سخنان روز جمعه آیت الله خامنه ای را نشانه آمادگی مقام های ایران برای حمله خشونت آمیز به تظاهرکنندگان در صورت ادامه اعتراض ها دانست.

حسیبه حاج صحراوی، معاون عفو بین الملل در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی این سازمان گفت سخنان آیت الله خامنه ای به منزله چراغ سبزی به نیروهای امنیتی برای سرکوبی خشونت آمیز مردم در استفاده از حق خود برای بیان عقاید و برگزاری تظاهرات است.

آیت الله علی خامنه ای در خطبه نماز جمعه که بسیاری از ناظران سیاسی آن را یکی از تاریخی ترین خطبه های نماز جمعه خوانده اند، خواستار پایان گرفتن اعتراضات خیابانی شد و بار دیگر انتخابات ریاست جمهوری را یک «پیروزی قاطع» خواند.

رهبر جمهوری اسلامی اتهام تقلب در انتخابات را رد کرد و گفت ۱۱ میلیون رای اضافی برای احمدی نژاد نشان می دهد تقلبی در کار نبود. سخنرانی آیت الله خامنه ای در مراسم نماز جمعه در دانشگاه تهران، در پی نزدیک به یک هفته اعتراضات انبوه و گسترده طرفداران میر حسین موسوی و معترضان به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری در شهرهای مختلف ایران، ایراد شد.
آقای خامنه ای اعتراضات مردمی را «اردوکشی» و «زورآزمایی» خواند و هشدار داد «اگر این مسئله خاتمه نیابد، مسئولیت آن متوجه مشوقان و برگزارکنندگان است». او همچنین گفت مسئولیت هرگونه خونریزی برعهده افراد و «فرماندهان» پشت صحنه این ماجراست.

روز پنجشنبه، میر حسین موسوی در جمع سیل هوادارانش، در میدان توپخانه تهران سخنرانی و آنها را به آرامش و خویشتنداری دعوت کرد.
در این تظاهرات که به گفته برخی بیش از یک میلیون نفر در آن شرکت داشتند مردم در میدان توپخانه و خیابان های منتهی به آن، میدان فردوسی و خیابان های اطراف، خیابان کریمخان و انقلاب راهپیمایی کردند.
در این تظاهرات مردم با لباس سیاه برای عزاداری شهیدان تظاهرات میدان آزادی همراه با نشانه های سبز، به جای شعاردادن در سکوت راه می رفتند و در عوض عکس کشته شدگان تظاهرات و پلاکاردهای مختلفی را در دست داشتند که از جمله بر آنها نوشته بودند:
«ما آشوبگر نیستیم»، « سکوتم از رضایت نیست »، « با صدای بی صدا »، « ما ملتیم نه اوباش » ، « ازخون جوانان وطن لاله دمیده »، « رأی سبز من نام سیاه تو نبود»، «سرنوشت صدام را فراموش مکن »، « کلاغ پر، جمهوری پرپر»، «برادر شهیدم رأی تو پس می گیرم»، «خار و خاشاک میلیونی » و « خس و خاشاک تویی، پست تر از خاک تویی ، شور منم نور منم عاشق رنجور منم ، زور تویی کور تویی هاله بی نور تویی ، دلیر بی باک منم مالک این خاک منم » .

XS
SM
MD
LG