لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۷

تهران روز دیگری از اعتراضات انبوه مردم را شاهد بود


طرفداران میر حسین موسوی کاندیدای شکست خورده ریاست جمهوری ایران به ندای او برای جمع شدن و بزرگداشت کسانی که در خشونت های پس از انتخابات کشته شدند، پاسخ داده اند.

موسوی روز پنجشنبه در میدان امام خمینی در تهران به ده ها هزار تظاهر کننده پیوست. بسیاری از مردم بر اساس رهنمودهای او در سوگ کشته شدگان پیراهن های سیاه پوشیده بودند.

روز دوشنبه نیروهای بسیج دست کم ۷ تن را در تهران کشتند.

اتهامات تقلب در رای گیری جدی ترین نا آرامی در ایران از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ را موجب شده است.

یک سخنگوی شورای نگهبان روز پنجشنبه به رسانه های دولتی گفت شورا تحقیق درباره مجموعا ۶۴۶ مورد شکایت خلافکاری در انتخابات را آغاز کرده است. شورا همچنین از میر حسین موسوی و دو کاندیدای شکست خورده دیگر دعوت کرده است برای بحث درباره نگرانی های خود روز شنبه در جلسه ای شرکت کنند.

در این میان، خبرگزاری فارس گزارش می دهد مقامات امنیتی دختر و پسر اکبر هاشمی رفسنجانی را از خروج از کشور ممنوع کرده اند. خبرگزاری منبع این خبر را مشخص نمی کند. تلویزیون ایران روز چهارشنبه تصویرهایی از فائزه رفسنجانی را که در جمع طرفداران اوپوزیسیون سخن می گفت نشان داد.

سپاه پاسداران انقلاب و دیگر تشکیلات امنیتی سعی دارند از پوشش تظاهرات به وسیله رسانه های خارجی جلوگیری کنند، بنا بر این سازمان های خبری به گزارش ها و تصاویری که شهروندان ایران با استفاده از شبکه های شبکه های رسانه ای اشتراکی از جمله توییتر، فیس بوک و یوو تیوب، متکی شده اند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند در روزهای اخیر تعداد زیادی از اعضای اوپوزیسیون دستگیر شده اند. از جمله ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی، که در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستانی در تهران دستگیر شد.

XS
SM
MD
LG