لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

انتقاد تند موسوی و کروبی از نتیجه انتخابات


میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، در بیانیه های جداگانه ای نسبت به نتیجه انتخابات به شدت اعتراض کرده و اعلام کردند آن را نمی پذیرند.

میرحسین موسوی در بیانیه خود این نتایج را بهت آور توصیف کرده و گفته است « مردمی که در صف های طولانی اخذ رای شاهد ترکیب آرا بودند و خود می دانند که به چه کسی رای داده اند، با حیرت تمام به شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سیما نگاه می کنند. آنان اینک بیش از همیشه به دنبال آن هستند که بدانند چگونه و توسط چه کسانی و مقاماتی طرح این بازی بزرگ ریخته شده است.»

در این بیانیه آمده است: اینجانب طبق وظیفه شرعی و ملی خویش به افشای رازهای پشت سر این روند پرمخاطره خواهم پرداخت و آثار نابود کننده آن را بر سرنوشت کشور توضیح خواهم داد و ترس آن دارم که ادامه وضع موجود همه نیروهای موثر در نظام را به توجیه گرانی دروغگو در مقابل مردم تبدیل کند و دنیا و آخرت آنان را در معرض لطمه های جبران ناپذیر قرار دهد.

مهدی کروبی نیز که بر اساس اعلام وزارت کشور حائز رتبه چهارم انتخابات شده است در بیانیه خود نتیجه انتخابات را مرثیه ای برای اعتبار و آبروی رای فردی دانسته و گفته است در مقابل مهندسی و تنظیم ناشیانه رای ملت سکوت نخواهد کرد.

در عین حال، آیت الله خامنه ای روز شنبه در بیانیه ای بدون اشاره به مسایل پیش آمده از همگان خواسته است نتیجه انتخابات را پذیرا باشند. وی گفته است رای ۲۴میلیونی به احمدی نژاد یک جشن واقعی است.

بر اساس اعلام وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، محمود احمدی نژاد با کسب بیش از ٦۳درصد آرا بار دیگر مقام ریاست جمهوری را از آن خود کرده است. در مقابل، آرا آقای موسوی حدود یک دوم آرا احمدی نژاد اعلام شده است. پس از این دو رضایی و کروبی در رتبه های سوم و چهارم قرار گرفته اند.XS
SM
MD
LG