لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

افغانستان بیش از ۹۰ درصد تریاک و هرویین جهان را تولید می کند


افغانستان بیش از ۹۰ درصد تریاک و هرویین جهان را تولید می کند
افغانستان بیش از ۹۰ درصد تریاک و هرویین جهان را تولید می کند

اواخر بهار آغاز فصل نبرد در افغانستان است. برفها در کوه ها آب می شود، مسافرت آسانتر می شود، آخرین برداشت محصول خشخاش انجام می گیرد و حمل می شود و منابع مالی جدیدی برای ستیزه گران طالبان فراهم می آید. تولید مواد مخدر، شریان زندگی طالبان است.

افغانستان بیش از ۹۰ درصد تریاک و هرویین جهان را تولید می کند. کشاورزان در زمان هایی به این دلیل خشخاش می کارند که محصولات دیگر پول کافی برای تامین نیازهای زندگی شان ببار نمی سازد، اما اغلب آنها ناچار هستند این کار را بوسیله طالبان انجام دهند. آژانس کنترل مواد مخدر وابسته به سازمان ملل متحد تخمین می زند که تجارت سالانه مواد مخدر بالغ بر ۴۷۰ میلیون دلار برای طالبان ببار می آورد.

مهار تولید خشخاش برای امنیت و ثبات سیاسی دراز مدت افغانستان اساسی است. دولت افغانستان، با کمک ایالات متحده، دیگر کشورهای متحد و سازمان های غیر دولتی، سعی دارد به تولید خشخاش در کشور پایان دهد. با استفاده از ترکیبی از عوامل گوناگون، از جمله استراتژی هایی مانند کشت فراورده های دارای ارزش بالا، بعنوان گزینه ای در برابر کشت خشخاش، وام های اعتباری نظارتی، آموزش، ترمیم و ساختن تاسیسات زیر بنایی، و ایجاد سیستم های آبیاری، دولت کشاورزان را از تولید غیر قانونی تریاک دور می کند. پاداش های مالی نیز انگیزه خوبی است.

روز ۲۹ ماه مه، هفت ایالت در افغانستان جوایز طرح کشاورزان خوب سال ۲۰۰۸ را دریافت کردند. این پاداش که حدود شش میلیون و ۴۳۷ هزار دلار بود، در ارج گذاری بر کوشش های آنها برای حذف یا کاهش عمده کشت خشخاش اعطا شد. فرانسیس ریچی آردونه، سفیر ایالات متحده در افغانستان، و ژنرال خدای داد، مسئول سازمان مبارزه با مواد مخدر کشور، پاداش ها را در اختیار ایالت های قندهار، خوست، لوگر، پکتیا، پنجشیر و وردک قرار دادند. هرکدام یک میلیون دلار دریافت کردند، سهم هرات بیش از یک میلیون و یکصد هزار دلار بود.

طرح کشاورزان خوب، بر کارآیی آنها استوار است. انتظار می رود ایالت هایی که موفق می شوند به کاهش عمده ای در کشت خشخاش دست پیدا کنند، یا به هدف از بین بردن کامل کشت این محصول برسند، این وضع را حفظ کنند و اجازه ندهند کشت خشخاش از سر گرفته شود.

دو سال پیش، فقط ۱۳ ایالت از ۳۴ ایالت افغانستان از خشخاش آزاد بودند. سال پیش، این فهرست به ۱۸ استان بالا رفت. سازمان ملل متحد تخمین می زند که تا نیمه سال جاری، چهار ایالت دیگر از کشت خشخشاش رها خواهند شد.

در افغانستان، حذف کشت خشخاش به معنای قطع بیشتر منابعی است که طالبان را سرپا نگاه می دارد. آمریکا از این که می تواند به رسیدن به این هدف کمک کند، بخود می بالد.

XS
SM
MD
LG