لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

رسانه های دولتی ایران از پیروزی احمدی نژاد خبر می دهند


به این ترتیب رسانه های دولتی ایران می گویند محمود احمدی نژاد بار دیگر بعنوان رییس جمهوری انتخاب شده است، اما یک رقیب اصلاح طلب او نیز مدعی پیروزی است.

نه خبرگزاری رسمی ایرنا و نه اعلامیه میرحسین موسوی هیچکدام جزییاتی ارائه نمی دهند. انتظار نمی رود نتایج تا روز شنبه روشن شود.
میرحسین موسوی شامگاه جمعه در یک کنفرانس خبری در تهران مدعی پیروزی شد. او همچنن گفت بدلیل کمبود ورقه های رأی در برخی مناطق، مشکلاتی در روند رای گیری وجود داشت.

انتخابات روز جمعه رقابتی تنگاتنگ بین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری محافظه کار، و میر حسین موسوی، کاندیدای اصلاح طلب بود.
ایرانیان برای انتخاب رئیس جمهوری جدید در حوزه های رأی گیری صف کشیدند. مسئولان انتخابات مهلت رأی گیری را چند بار تمدید کردند.

کامران دانشجو رییس کمیسیون انتخابات تعداد رأی دهندگان را «بی سابقه» توصیف کرد.
آیت الهد علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، بامداد جمعه رأی خود را به صندوق انداخت و مردم را تشویق کرد آنها نیز چنین کنند. او از مردم خواست آرام بمانند و هر کوششی را برای ایجاد «تنش» در حوزه ها خنثی کنند.
محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری نیز رأی خود را بصندوق انداخت و آینده ای روشن و مترقی را برای ایران نوید داد.

مهدی کروبی روحانی اصلاح طلب و محسن رضایی فرمانده محافظه کار سابق سپاه پاسداران نیز در انتخابات، که در آن اقصاد، برنامه اتمی، و مناسبات خارجی ایران نقش عمده ای بازی می کنند شرکت دارند.
انتخابات در پی کمپین داغی که شامل گردهمائی های انبوه مردم، مناظره های تلویزیونی و بروز خصومت علنی در میان چهار کاندیدا بود، برگزار می شود.
مسئولان انتخابات روز جمعه تمام گردهمایی ها و اجتماعات سیاسی را تا پس از اعلام نتایج ، که انتظار می رود روز شنبه صورت گیرد، ممنوع کردند.
میر حسین موسوی، رقیب اصلی احمدی نژاد، روز جمعه از مسئولان انتخابات خواست قانون را رعایت کنند. او این موضوع را پس از آن عنوان کرد که گزارش رسید از ورود برخی از نمایندگان وی به حوزه ها برای نظارت بر رأی گیری جلوگیری شده است.
موسوی همچنین شرکت مخابرات را به بستن سیستم ارسال پیامک در تلفن های همراه متهم کرد. یک مقام شرکت تایید کرد که در سیستم مشکلاتی پیدا شده است و در این باره تحقیق می شود.

برخی از تحلیلگران می گویند شمار بالای رأی دهندگان ممکن است جریان رأی گیری را به نفع موسوی تغییر دهد.
ایرانیان خارج از کشور نیز در حوزه هایی که در سراسر جهان ایجاد شده است رأی می دهند. در دوبی، که حدود ۲۰۰ هزار ایرانی زندگی می کنند، جمعیت عظیمی در مرکز رأی گیری حضور یافتند.
رقیبان احمدی نژاد او را به سوء مدیریت اقتصاد و خدشه دار کردن چهره ایران ، و منزوی ساختن بیشتر کشور از غرب متهم کرده اند.
اگر هیچ کاندیدایی اکثریت قاطع بدست نیاورد، دو کاندیدای اصلی روز ۱۹ ژوئن وارد دور دوم رأی گیری می شوند.

XS
SM
MD
LG