لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۵

پرزیدنت اوباما: مردم لبنان در انتخابات تعهد خود را به دموکراسی نشان دادند


پرزیدنت باراک اوباما برگزاری انتخابات پارلمانی موفقیت آمیز در لبنان را به دولت و مردم آن کشور تبریک گفته است. آقای اوباما گفت مردم لبنان شجاعت و نیروی تعهد خود به دمکراسی را به جهان نشان دادند.

رای دهندگان با حضور سنگینی در حوزه های رای گیری، اعضای ائتلاف ۱۴ مارس - ملی گرایان مخالف با مداخله سوریه - به رهبری سعد الحریری را برای پرکردن ۷۱ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمانی انتخاب کردند. گروه اوپوزیسیون ۸ مارس، متحد حزب الله، ۵۷ کرسی بدست آورد. برخلاف نظر سنجی های پیش از انتخابات که حاکی از رقابتی تنگا تنگ بین دو گروه بود، نتایج رای گیری اکثریت پارلمانی روشنی را برای ائتلاف ۱۴ مارس فراهم آورد.

پرزیدنت اوباما در بیانیه تبریک خود گفت: "دولت مردم و توسط مردم، معیار واحدی برای تمام کسانی که قدرت را در دست دارند مشخص می کند. شما باید قدرت خود را از طریق رضایت، نه ارعاب، حفظ کنید. شما باید به حقوق اقلیت ها احترام بگذارید، و با یک روحیه شکیبایی و مصالحه مشارکت کنید، شما باید منافع مردم و کار مشروع روند سیاسی را ورای حزب خود قرار دهید. پای بندی به این اصول صلح و اعتدال، بهترین ابزار تامین یک لبنان مستقل و کامیاب است."

با پایان گرفتن انتخابات، اینک روند تشکیل دولت جدید در لبنان آغاز می شود. پرزیدنت اوباما گفت ایالات متحده به «حمایت از یک لبنان مستقل و متعهد به صلح، از جمله اجرای کامل تمام قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، ادامه خواهد داد.»

یک سلسله قطعنامه های سازمان ملل خواهان خلع سلاح تمام شبه نظامیان لبنان، از جمله حزب الله، گسترش کنترل دولت بر سراسر سرزمین لبنان، و پایان گرفتن مداخله خارجی در کشور شده است.

پرزیدنت اوباما گفت : "ما صمیمانه امیدوار هستیم دولت بعدی به حرکت در مسیر ساختن یک لبنان حاکم برخود، مستقل و با ثبات ادامه دهد."

XS
SM
MD
LG