لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

شمارش معکوس برای شرکت در انتخابات دور دهم ریاست جمهوری در ایران آغاز می شود


رقابت میان چهار نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، فردا جمعه ۲۲ خرداد به مرحله حیاتی خود می رسد.

میرحسین موسوی نخست وزیر پیشین جمهوری اسلامی و مهدی کروبی رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی دو کاندیدای اصلاح طلب این رقابت به شمار می روند، در حالی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری فعلی کشور و محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران در صف آرایی محافظه کاران جای می گیرند.

این چهار کاندیدا برای ورود به رقابت ها از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده اند. شورای نگهبان صلاحیت بیش از ۴۷۰ داوطلب رقابت در انتخابات ریاست جمهوری در این دوره را رد کرد.

هر کاندیدا برای پیروزی در انتخابات باید اکثریت آرا یعنی ۵۰ درصد به علاوه یک رای کسب کند. اگر هیچ کدام از نامزدها این تعداد آرا را به دست نیاورند، رقابت میان دو نامزد اول به دور دوم کشیده می شود.
ستاد انتخابات کشور اعلام کرده که انتظار می رود شمار بالایی از مردم در انتخابات شرکت کنند. تمامی ایرانیان بالای ۱۸ سال واجد شرایط رای دادن هستند و به این ترتیب بیش از ۴۶ میلیون نفر، از جمله میلیون ها ایرانی مقیم خارج از کشور واجد شرایط شرکت در انتخابات محسوب می شوند.

رای گیری از ساعت ۸ صبح آغاز می شود و شرکت کنندگان دست کم ده ساعت فرصت دارند تا آرای خود را به صندوق ها بیاندازند. ستاد انتخابات کشور می گوید در صورت لزوم برخی حوزه ها تا نیمه شب باز خواهد بود.


XS
SM
MD
LG