لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری سابق در نامه ای به آیت الله خامنه ای از احمدی نژاد شکايت کرد


مهدی کروبی کاندیدای اصلاح طلب ریاست جمهوری در ایران پیشنهاد برخی ازاصلاح طلبان را برای خروج از انتخابات به منظور پرهیز از تقسیم آرای میانه روها رد کرده است.

کروبی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت او درمسابقه باقی خواهد ماند.

برخی ازاصلاح طلبان می خواهند کروبی کنار برود و راه را برای کاندیدای دیگر آنها، میرحسین موسوی که رقیب اصلی محمود احمدی نژاد دیده می شود، هموار کند.

در تحولی دیگر، اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری سابق ازاحمدی نژاد بدلیل متهم ساختن خانواده او به فساد انتقاد کرده است. احمدی نژاد این اتهام را روز چهارشنبه در یک مناظره تلویزیونی با موسوی عنوان کرد.

رفسنجانی روز سه شنبه در نامه ای به آیت الله خامنه ای اتهامات احمدی نژاد را بی اساس نامید و ازرهبر جمهوری اسلامی خواست برای پاک نگاهداشتن انتخابات عمل کند.

در این میان، عفو بین الملل از کاندیداهای رباست جمهوری خواسته است به آنچه آنرا نقض جدی حقوق بشر درایران می نامد توجه کنند. عفو بین االملل محدودیت های آزادی بیان، دستگیری های خود سرانه، شکنجه، محاکمات ناعادلانه و استفاده زیاد از مجازات مرگ را از جمله چنین مواردی می داند.

گروه همچمنین از وعهده های رقیبان احمدی نژاد برای پرداختن به مساله تبعیض علیه زنان در ایران استقبال کرد.

پیشتر، درشامگاه دوشنبه ده ها هزار نفر در گردهمایی های جداگانه برای موسوی و احمدی نژاد شرکت کردند. طرفداران موسوی می گویند آنها یک زنحیر انسانی بطول ۱۹ کیلومتر درطول خیابان ولی عصر بوجود آوردند.

طرفداران احمدی نژاد گردهمانی بزرگی در مسجدی در مرکزتهران برپا کردند. دستیاران رییس جمهوری می گویند او محل را بدون سخنرانی ترک کرد زیرا نتوانست ازوسط جمعیت رد شود.

برخی ازاعضای دو گروه در خیابان های تهران رو در رو شدند ، فریاد زنان شعار می دادند و پرچم هایی را تکان می دادند. در مورد وقوع خشونت گزارشی نرسیده است.

در این میان، نتایج نظر سنجی هایی که روز دوشنبه بوسیله دو موسسه پژوهشی مستقر در آمریکا انتشار یافت نشان می دهد ۳۴ درصد پاسخ دهندگان از احمدی نژاد حمابت می کنند ، درحالی که ۱۴ درصد حامی موسوی هستند، ۲۷ درصد هنوز تصمیم نگرفته اند.

چهارمین کاندیدا محسن رضایی، فرمانده محافظه کار سابق سپاه پاسداران است.

اگرهیچ کاندیدایی حداقل ۵۰ درصد رای ها را کسب نکند، دو برنده ارشد در دور دوم انتخابات در ۱۹ ژوئیه رقابت خواهند کرد.

به نظرمی رسد موسوی در هفته های اخیر حمایت رای دهندگان جوان و ساکنان شهر ها را که از اینترنت برای بسیج مردم استفاده می کنند بدست آورده است. احمدی نژاد در میان رای دهندگان نواحی روستایی محبوبیت دارد و از حمایت بسیج با میلیون ها عضو بر خوردار است.

اصلاح طلبان احمدی نژاد را مسئول بالا بودن نرخ تورم و بیکاری در ایران می دانند. رییس جمهوری می گوید اقتصاد تحت رهبری او بهبود یافته است.

XS
SM
MD
LG