لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

افغانستان از قرقیزستان خواست پایگاه نظامی آمریکایی در این کشور را حفظ کند


حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، قرقیزستان را ترغیب می کند که اجازه دهد آمریکا از پایگاه نظامی این کشور همچنان استفاده کنند.
نیروهای آمریکایی از این پایگاه نظامی قرقیزستان برای حمایت از سربازان ایالات متحده و ناتو که در افغانستان علیه طالبان می جنگند، استفاده می کنند.

دولت قرقیزستان از ایالات متحده خواسته است در ماه فوریه پایگاه «ماناس» را تخلیه کند، اما یک مسئول ارشد قرقیز روز شنبه گفت حامد کرزی در نامه ای خطاب به قربان بیک باقی اف، رئیس جمهوری قرقیزستان خواستار تجدید نظر او در این تصمیم شد.

این مقام مسئول گفت رئیس جمهوری افغانستان هشدار داده که پایگاه هوایی ماناس، در مقابله با تروریست های افغانستان نقش حیاتی دارد و هرگونه کوتاهی در این امر موجب بروز عواقب وخیم تری خواهد بود.

مقامات قرقیز همچنین می گویند آقایان کرزی و باقی اف، می توانند در اجلاس پیش رو در روسیه ملاقات کنند.
چندین ماه پیش، پس از آن که روسیه وعده داد حدود ۲ میلیارد دلار وام و کمک مالی به قرقیزستان بدهد، قرقیزستان شش ماه به آمریکا مهلت داد تا این پایگاه هوایی را تخلیه کند.

در ماه آوریل، حدود دو ماه پیش روسیه از طرح های خود برای افزایش شمار هواپیماها در یک پایگاه هوایی دیگر قرقیزستان خبر داد که در سی کیلومتری پایگاه ماناس قرار دارد. قربان بیک باقی اف می گوید واشنگتن هزینه اجاره پایگاه ماناس را پرداخت نمی کند

XS
SM
MD
LG