لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

اوباما خواستار آغازی نوين در مناسبات آمريکا و جهان اسلام شد


باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا خواستار آغازی نوين در مناسبات ميان اين کشور و جهان يک ميليارد نفری مسلمانان شده است، و ميگويد اين دايره سوءظن و اختلاف بايد متوقف شود.

پرزيدنت اوباما امروز، پنجشنبه، در يک سخنرانی در دانشگاه قاهره گفت خشونت افراطيون، ميان مسلمانان و غرب تشنج بوجود آورده است.

پرزيدنت اوباما گفت آمريکا و جهان اسلام بايد برای مقابله با افراط گرائی، در هر شکل و فرمی که باشد، با يکديگر همکاری کنند.

پرزيدنت اوباما برنامه های خود برای فراخوانی سربازان آمريکائی از عراق، و واگذار کردن عراق به عراقی ها را، بازگو کرد.

پرزيدنت اوباما گفت آمريکا خواستار آن است که سربازانش از افغانستان نيز به خانه هايشان بازگردند ، اما در عين حال به جنگيدن عليه افراطيونی پای بند است، که مصمم به کشتن آمريکائيان، و ديگران هستند.

پرزيدنت اوباما منازعه اسرائيلی - فلسطينی را عاملی عمده برای تشنج دانست، و بر نياز به وجود کشوری مستقل در جوار اسرائيل برای فلسطينيان تاکيد گذاشت.

پرزيدنت اوباما همچنين گفت آمريکا آماده است همراه با ايران برای غلبه با دهها سال بی اعتمادی حرکت کند.

پرزيدنت اوباما گفت وی در مجموع متعهد به حمايت از دولت ها، بر پايه ايده آل های دمکراتيک عدالت، شفافيت و آزادی است.

پرزيدنت اوباما همچنين خواستار تحمل پذيری مذهبی شد و بر اهميت مساوات در مورد زنان تاکيد گذاشت.

رئيس جمهوری آمريکا سخنرانی خود را با اين جمله به پايان برد که آغازی نوين تنها درصورت همکاری با يکديگر، و پشت سر گذاشتن وحشت و بی اعتمادی های مربوط به گذشته تحقق پذير است.

پرزيدنت اوباما پيش از اين سخنرانی با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر ملاقات کرد و گفت آمريکا به مشارکت با کشورهای خاورميانه پای بند است.

پرزيدنت اوباما پس از ملاقاتی که در عربستان سعودی با ملک عبدالله پادشاه آن کشور داشت وارد مصر شد.

پرزيدنت اوباما از مصر به آلمان و فرانسه می رود، و ضمن ملاقات با رهبران اروپائی، در مراسم شصت و پنجمين سالگرد روز موسوم به D-Day که روز ورود نيروهای متفقين به نورماندی برای کمک به پايان بخشيدن به جنگ جهانی دوم است شرکت خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG