لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

پرزيدنت اوباما وارد مصر شد


باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا امروز، پنجشنبه، وارد مصر شد. حُسنی مبارک رئيس جمهوری مصر از پرزيدنت اوباما استقبال به عمل اورد. پيش از سخنرانی پرزيدنت اوباما دو رئيس جمهور از يک مسجد در قاهره ديدار خواهند کرد.

انتظار ميرود پرزيدنت اوباما در سخنرانی امروز خود در قاهره که هدفش ترميم مناسبات آمريکا و جوامع مسلمان است به روند صلح خاورميانه و مسائل افراط گرائی مذهبی و خشونت نيز بپردازد.

سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه گفت ترميم مناسبات آمريکا و کشورهای مسلمان يک روند طولانی است و نبايد انتظار داشت با سخنرانی پرزيدنت اوباما به سرعت عملی شود.

رئيس جمهوری آمريکا در نخستین مرحله سفری که با هدف نزدیک شدن به مسلمانان سراسر جهان و بهبود تصویری که آنها از آمریکا دارند صورت می گیرد، روز گذشته به عربستان سعودی رفت.

ملک عبدالله روز چهارشنبه در تشریفاتی رسمی در فرودگاه ریاض از رییس جمهوری آمریکا استقبال کرد. آقای اوباما «مناسبات استراتژیک» و «تاریخ طولانی دوستی» بین دو کشور را ستود. او گفت به «مکانی که اسلام در آن آغاز شد» آمده است تا با پادشاه عربستان در باره مسایلی که خاورمیانه با آنها روبرو است، رایزنی کند. دو رهبر سپس برای گفت و گوی خصوصی به مزرعه ملک عبدالله رهسپار شدند.

کاخ سفید می گوید پرزيدنت اوباما و ملک عبدالله درباره روند صلح خاورمیانه، وضع در افغانستان و پاکستان، ایران، انرژی و دیگر مسایلی که بر منطقه تاثیر می گذارد بحث کردند. اطلاعیه کاخ سفید حاکی است آقای اوباما و ملک عبدالله همچنین درباره سخنانی که قرار است امروز رئیس جمهوری آمريکا در دانشگاه قاهره خطاب به مسلمانان جهان ایراد کند، به تبادل نظر پرداختند.

لحظاتی پس از فرود هواپیمای آقای اوباما، تلویزیون الجزایر یک نوار صوتی منسوب به اوسامه بن لادن رهبر القاعده پخش کرد، که در آن او کوشش های رییس جمهوری آمریکا را برای ارتباط با جهان اسلام به باد حمله می گیرد.

آقای اوباما در روزهای پایانی سفر بین المللی پنج روزه خود برای های شرکت در آیین های شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم به فرانسه خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG