لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

سخنگوی ستاد انتخاباتی کروبی: لزوم تغییر قانون اساسی احساس می شود


سخنگوی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در گفتگوی تلفنی با صدای آمریکا، عنوان کرده که رسانه های حکومتی و به ویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، تلاشی برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات نمی کنند.

سعید رضوی فقیه می گوید با توجه به گسترش فعالیت ستادهای انتخاباتی و رسمیت یافتن تبلیغات انتخاباتی، به نظر می رسد که برنامه های انتخاباتی آقای مهدی کروبی از سوی دانشجویان و به خصوص دانشجویان سیاسی به نسبت برنامه های آقای میرحسین موسوی با اقبال بیشتری مواجه شده است، به خصوص شعارهای تغییر، تمرکز زدایی و احقاق حقوق اقلیت های مذهبی و قومی، برنامه های اقتصادی و همچنین چهره هایی که به عنوان مدیران آینده دولت احتمالی ایشان مطرح شدند.

سعید رضوی فقیه در پاسخ به این پرسش که چه تضمینی وجود دارد تا شعارهای انتخاباتی عملی شود، خاطرنشان کرده که هر کدام از نامزدهای انتخاباتی، برنامه ها، شعارها و وعده های خودشان را بر اساس توانمندی ها و چارچوب ها، قابلیت ها و ظرفیت های حقیقی و حقوقی نظام جمهوری اسلامی و البته بر اساس آرمانها و خواسته های خود و هوادارانشان تنظیم می کنند و هیچ نامزدی هم نمی تواند به طور صد در صد به هوادارانش تضمین دهد که از عهده اجرای همه وعده های انتخاباتی بر بیاید.

وی می افزاید اتفاقات پیش بینی نشده ای هم امکان دارد رخ دهد. اما به هر حال آقای کروبی با مشورت دوستان و مشاوران خود، مدتها تلاش کردند تا برنامه هایی بنویسند که اولا واقع بینانه باشد و ثانیا پاسخگوی نیازهای زمانه ما باشد. در واقع بعد از سی سال که از تاسیس جمهوری اسلامی می گذرد، ما نیاز به اصلاح و تغییر بخشهایی از قانون اساسی را احساس می کنیم، همانطوری که ده سال بعد از تصویب اولین قانون اساسی مجددا خود سران جمهوری اسلامی این قانون را مورد بازنگری قرار داده و تغییر دادند.

سخنگوی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی همچنین در پاسخ به اینکه ساختار قدرت در جمهوری اسلامی اجازه دخالت رییس جمهوری را در حیطه قانونگذاری می دهد یا خیر ؟ خاطرنشان کرده که به هر حال طرح این شعار رویکرد آقای کروبی را مشخص می کند یعنی نشان می دهد که جهت گیری ایشان به چه سمت و سویی است، اگر هم نتواند به وعده خودشان در مورد تغییر و اصلاح قانون اساسی جامه عمل بپوشاند، سعی خواهد کرد که زمینه های اجتماعی را برای این مساله فراهم بیاورد.

سعید رضوی فقیه سخنگوی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی همچنین در این ارتباط که برخی کاندیداها در شعارهای انتخاباتی خود، بحث داشتن رابطه با آمریکا را مطرح می کنند در حالی که سیاست خارجی جمهوری اسلامی توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران ترسیم می شود. در پاسخ عنوان کرده که تابوی سخن گفتن از مذاکره،گفتگو و یا حتی رابطه با آمریکا مدتهاست که شکسته شده اما به نظر می رسد که در راس قدرت جمهوری اسلامی هم اراده ای برای بهبود رابطه با ایالات متحده آمریکا وجود دارد.

رضوی فقیه می افزاید سخنرانی نوروزی رهبر جمهوری اسلامی در مشهد هم نشان می داد که او با لحن پیشین با آمریکا سخن نمی گوید و منتظر علائمی است که از طرف دولت جدید آمریکا ارسال می شود. به نظر می رسد که برنامه های آقای کروبی در زمینه گسترش سیاست خارجی با حفظ و رعایت عزت و منافع جمهوری اسلامی در عین حال شفاف تر و بازتر از دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری ایران باشد.

XS
SM
MD
LG