لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

وزیر دفاع آمريکا: طبق اطلاعات رسيده آزمايش موشکی ماه مه ايران موفقيت آميز بود


وزیر دفاع آمريکا: طبق اطلاعات رسيده آزمايش موشکی ماه مه ايران موفقيت آميز بود
وزیر دفاع آمريکا: طبق اطلاعات رسيده آزمايش موشکی ماه مه ايران موفقيت آميز بود

رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا تایید کرد ایران در ماه مه موشک بالیستیک میان بردی را آزمایش کرد که قادر است به اسراییل، پایگاه های آمريکا در خاورمیانه و بخش هایی از اروپا برسد. او گفت:
**** اطلاعاتی که من خوانده ام حاکی است آزمایش موفقیت آمیز بود. موشک حدود ۲هزار تا ۲۵۰۰ کیلومتر برد خواهد داشت. بدلیل برخی از مشکلاتی که آنها با موتورهای موشک داشته اند، ما فکر می کنیم دست کم در این مرحله آزمایش برد آن احتمالا به رقم کمتر نزدیکتر است.

رابرت گيبز سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت باراک اوباما از اقدامات ایران در پیگیری کسب توانایی تسلیحات اتمی و تکنولوژی آن نگران است. گيبز گفت پرزیدنت اوباما بر این باور است که دنبال کردن این برنامه ها امنیت ایران را تقویت نمی کند، برعکس آنرا کاهش می دهد.

هیلاری رادمن کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا در توضیحاتی در یک کمیته کنگره گفت یک ایران مسلح به تسلیحات اتمی با توانایی رساندن آنها به هدف، موجب خواهد شد یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه و در منطقه ای بزرگتر آغاز شود:
**** چنین کاری بنفع امنیت ایران نخواهد بود. و ما معتقدیم دلایل نیرومندی علیه چنین اقدامی داریم که عنوان کنیم. در همین حال، ما می بینیم که شمار بیشتری از کشورها نمی خواهند اصولا چنین کاری صورت گیرد. بنابراین، ما با بسیاری از کشورهای ورای منطقه سرگرم گفت و گوهای جدی هستیم.

خانم کلینتون گفت: هدف ما این است که رژیم ایران را متقاعد کنیم امنیت کشور اگر برنامه تسلیحات اتمی دنبال شود، واقعا کمتر خواهد شد. او یاد آور شد که ایالات متحده "یا آمادگی و تمایلی را برای درگیر شدن در این مساله بسیار مهم خواهد دید، یا نه. ولی ما درصدد هستیم کوشش های دیپلماتیک خود را دنبال کنیم."

XS
SM
MD
LG