لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۴

در  بمب گذاری های جداگانه در شهر پیشاور، دست کم ۱۲ تن کشته شدند


مقامات پلیس در پاکستان می گویند در یک سلسله بمب گذاری در شهر پیشاور، دست کم ۱۲ تن جانسپرده اند و بیش از ۷۰ نفر مجروح شده اند. حملات پس از آن صورت گرفت که طالبان هشدار دادند به انتقام هجوم دولت در دره سوات، به خشونت های بیشتری دست خواهند زد.

به گفته پلیس، دو بمب که در موتورسیکلت ها کار گذاشته شده بود، در یک بازار منفجر شد و شش تن را کشت. در نبرد مسلحانه ای که پس از آن بین پلیس و ستیزه گران درگرفت، دو مرد مسلح از پای در آمدند.

بعدا، یک بمب انداز انتحاری در حمله ای به یک پاسگاه امنیتی در حومه پیشاور، ۵ پلیس را کشت.

این حادثه یک روز پس از آن روی می دهد که ستیزه گران در حمله مرگباری در شهر لاهور، یک کلانتری و یک دفتر منطقه ای سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان را هدف گرفتند.

در آن حمله که طالبان مسئولیت آنرا بر عهده گرفت، به گفته سخنگوی ارتش ۲۳ تن کشته شدند، اما در گزارش های دیگر شمار کشته شدگان بالاتر اعلام شده است. گزارش رسید حدود ۳۰۰ نفر نیز مجروح شدند.

یک فرمانده ارشد پاکستانی طالبان روز پنجشنبه گفت طالبان قصد دارند به ساختمان های دولتی در شهر های دیگر حمله کنند و به مردم هشدار داد خارج شوند.

در این میان، ارتش پاکستان می گوید در هجوم علیه ستیزه گران طالبان در شهر مینگورا، در دره سوات، پیشرفت کرده است.

مقامات روز پنجشنبه گفتند ۷۰ درصد شهر اینک زیر کنترل دولت قرار دارد.

دولت روز پنجشنبه برای کسب اطلاعاتی که منجر به دستگیری، زنده یا مرده، رهبران ستیزه گر مرتبط با طالبان شود، جوایزی اعلام کرد. مسلم خان سخنگوی طالبان از جمله آنها است.

بالاترین جایره به مبلغ ۶۲ هزار دلار برای مولانا فصل الله در نظر گرفته شده است.

ارتش شامگاه چهارشنبه یک نوار صوتی از گفت و گوی تلفنی مسلم خان با یک ستیره گر ناشناس پخش کرد که در آن او می خواست به افسران در استان پنجاب حمله شود تا آنها بتوانند درد مردم در سوات را احساس کنند.


XS
SM
MD
LG