لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

وزیران امور خارجه آسیا و اتحادیه اروپا، کره شمالی را محکوم کردند


وزیران امور خارجه از کشورهای آسیا و اتحادیه اروپا آزمایش اتمی کره شمالی را محکوم کرده اند و همچنین خواهان آزادی زندانیان سیاسی در برمه شده اند.

وزیران ۴۵ کشور، روز سه شنبه به مذاکرات دو روزه در هانوی پایان دادند. قرار بود گفت و گوهای آنها بر بحران مالی فعلی، و نیز مسایل بهداشت جهانی و تغییر آب و هوا متمرکز باشد. اما در حالی که وزیران، جلسه را در روز دوشنبه آغاز کردند، خبر جدیدترین آزمایشات اتمی کره شمالی منتشر شد، و مقامات برمه به محاکمه آونگ سان سوچی، رهبر اپوزیسیون، ادامه دادند.

وزیران در بیانیه مشترکی از کره شمالی خواستند آزمایشات اتمی بیشتری انجام ندهد و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را کاملاً رعایت کند. آنها همچنین برمه را به آزاد ساختن هر چه زودتر زندانیان سیاسی و لغو محدودیت های احزاب سیاسی فراخواند.

وزیران شرکت کننده دراجلاس سالانه آسیا - اروپا همچنین خواهان کوشش های هماهنگ و نزدیک تر برای رسیدن به هدف بهبود اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۰ شدند. آنها همچنین نسبت به اقداماتی در جهت حمایت از صنایع داخلی هشدار دادند و گفتند کارهایی مانند ایجاد موانع تجاری و سرمایه گذاری می تواند موجب تلافی شود و هر گونه بهبود اقتصادی را به تاخیر اندازد. وزیران همچنین خواهان سیستم تجارتی بین المللی بازتر و عادلانه تری شدند.

XS
SM
MD
LG