لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

این اسامی بازگو کننده تاریخ آمریکاست، اسامی ۱۴۸ هزار جان باخته در میدان های جنگ


پیام هفتگی رادیویی پرزیدنت اوباما در روز یادبود - Memorial Day - جان باختگانو در روز بزرگداشت ایثار آنانی که در راه میهن جان باخته اند، به آنان اختصاص داشت.

همه ساله آمریکا در آخرین دوشنبه ماه مه - روز یادبود - یاد فداکاری های فرزندان خود را در میدان های جنگ گرامی میدارد.

پرزیدنت اوباما نیز به همین مناسبت در پیام هفتگی رادیویی – اینترنتی خود که به این روز ویژه اختصاص داده است می گوید، آمریکایی ها در روز یادبود جنگ به همراه دوستان و افراد خانواده گرد هم میایند و در کنار آنان روز خوبی را با جشن و سرور میگذرانند. اما این روز تنها برای برگزاری جشن و سرور نیست، بلکه همچنین برای آنست که به بازتابی از آنچه این روز را ویژه خود کرده است، بپردازیم.

پرزیدنت اوباما میگوید به سربازان قهرمانی که جان خود را از دست داده اند، ادای احترام کنیم و یاد مردان و زنانی را گرامی داریم که اکنون نمیتوانند در کنار ما باشند زیرا در میدان های جنگ عراق، افغانستان و در سراسر جهان در حال انجام وظیفه و خدمت به کشور خود هستند.

پرزیدنت اوباما که بارها گفته است مهمترین مسوولیت او در مقام فرمانده کل قوا تاامین امنیت ملت آمریکاست، روز جمعه گذشته در آکادمی نیروی دریایی آمریکا گفت ما وظیفه داریم همانطور که زنان و مردان اونیفورم پوش ما به ملت خود خدمت کرده اند، به آنان خدمت کنیم.

رییس جمهوری که برای شرکت در مراسم پایان دوره آکادمی نیروی دریایی آمریکا به آناپلیس پایتخت ایالت مریلند رفته بود، گفت من وقتی به مردان و زنان جوان نگاه میکنم خدمت فوق العاده ای را که آنان به کشور میکنند، بیاد میاورم. ایثار پدران و مادران شان را که چگونه دوری عزیزان خود را تحمل میکنند، بیاد میاورم.

رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از پیام خود شهروندان آمریکایی را تشویق کرد که در روز یادبود به سربازان جنگ آزموده ادای احترام کنند. وی گفت در سالها و دهه های اخیر گاهی در ادای چنین مسوولیتی غفلت شده است. پرزیدنت اوباما گفت حتی میتوان هنگامی که یک سرباز جنگ آزموده در حال راه رفتن در خیابان است به گفتن سپاسگزارم، بسنده کرد.

اما این تنها رییس جمهوری نیست که در بزرگداشت جان باختگان و سربازان آمریکا سخن می گوید.

در ریور ساید در ایالت کالیفرنیا از ۱۴۸ هزار جان باخته جنگ هایی که آمریکا در آن شرکت کرده است، به اشکال گوناگون یاد می رود.

این اسامی بازگو کننده تاریخ آمریکاست، افسانه شجاعت کسانی است که جان خود را در راه میهن از دست داده اند یا رویاهایی است که بی توجه به پیروزی یا باخت جنگ شکل گرفته است.

روز یکشنبه در ریور ساید در ایالت کالیفرنیا از نام ۱۴۸ هزار جنگجوی کارآزموده سخن رفت.

اسامی این عده طی ۱۰ روز آینده توسط ۳۰۰ داوطلب با صدای بلند خوانده خواهد شد. هدف داوطلبان آنست که مراقبت کنند آمریکا یاد کسانی را که در خدمت به میهن خود جان باخته اند، همیشه گرامی خواهد داشت.

برخی نام سربازان وطن را برای سرزمین شان می خوانند. بعضی برای پدری که در میدان جنگ جان باخته است یا پسر عزیزی که هنوز در آغاز جوانی است و یا احتمالا مردی که در هیچ یک از این گروه ها نیست و شاید که تنها برای خودش اسامی را می خواند و باز می خواند.

گاه این اسامی دوتا دو تا و طی پانزده دقیقه در یک بیابان سرد و پیش از رسیدن شب خوانده می شود، و یا دیگری که ساعتهاست در درازای شب به خواندن اسامی جان باختگان ادامه می دهد. به خواندن خدمت گزاران به وطن، پاسداران آزادی و دموکراسی، و سرانجام آنکه گاه در روز یادبود تنها یک اسم خوانده می شود. آخرین نام در ۲۴۶۵ اُمین صفحه!

در این که زادگاه این روز پر ارزش در کدام یک از ایالت های آمریکا شکل گرفته نمی توان بطور قطع اظهار نظر کرد، هر چند که «لیندون جانسون» یکی از روسای جمهوری پیشین آمریکا در ماه مه سال ۱۹۶۶ میلادی رسما واترلو را در ایالت نیویورک زادگاه «روز یادبود» نامیده است، با این همه تاریخ روز یادبود به سال های پایانی جنگ داخلی آمریکا بر می گردد. به سا ل های ۱۸۶۷ میلادی به بعد.

در آن روزها، گروه های سازمان یافته ای از زنان در ایالت کارولینای جنوبی در گورستان قربانی های جنگ داخلی لوحه ای را گزارده بودند. لوحه ای که در آن آمده بود:

«نشان های افتخار از سوی بانوان جنوب بر گور جان باختگان هم پیمان.»

XS
SM
MD
LG